Psikoz risk sendromları için yapılandırılmış görüşme'nin (PSİG) (structured ıntervıew for psychosıs-rısk syndromes-sıps) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Turkish validity and reliability of structured interwiev of psychosis risk syndromes (SİPS)
  1. Tez No: 632110
  2. Yazar: AYŞEGÜL TONYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KARAÇETİN, PROF. DR. EMİNE ARZU KANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: 20 yılı aşkın süredir mental bozukluklarda erken müdahale ve önleme çalışmaları, tıbbın diğer branşlarında olduğu gibi ruh sağlığı uygulamalarında da önem kazanmıştır. Riskli mental durum kapsamında, uzun dönem sonuçlarında çoklu alanlarda işlevsellik kayıplarının görüldüğü şizofreninin“prodromal”döneminin tanımlanmasına yönelik ilk ve en çok kullanılan diagnostik görüşmelerden birisi SIPS görüşmesi (Structured interview of Psychosis Risk Syndromes) dir. Bu çalışmayla birkaç altın standart değerlendirmeden birisi olan ve literatürde psikoz prodromu ile ilgili çalışmalarda en çok kullanılan görüşme olan bu görüşmenin Türk dili ve toplumundaki geçerlilik ve güvenilirliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi kliniğine Ekim 2019 - Mayıs 2020 tarihleri arasında herhangi bir psikiyatrik semptoma yönelik yardım arayışıyla başvuran 12-18 yaş aralığındaki sıralı 140 ergen dahil edilmiştir. Katılımcılara, prolinguistik uyarlama sonrası“SIPS Türkçe”görüşmesi uygulanarak sonuçlarına göre psikotik sendrom, psikoz risk sendromu ve klinik kontroller olacak şekilde 3 grup oluşturuldu. Ek olarak“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞGÇ-ŞY)”, Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği (PANSS) ve sosyodemografik veri formu görüşmeci tarafından uygulandı. Katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Çocuklarda Anksiyete Bozuklukları Tarama Ölçeği doldurtuldu. Demografik veriler ve ölçüm araçları vaka ve kontrol grupları açısından karşılaştırıldı. Cronbach alfa hesaplandı, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. ROC analizi uygulandı. BULGULAR: Çalışmada psikotik sendrom ve prodromal sendromu olan 79 vaka ve 71 kontrol (psikotik veya prodromal sendromu olmayan) değerlendirilmiştir. Tüm örneklem yaş ortalaması 14.7 ± 1.6 olup vaka ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Komorbidite değerlendirmesinde, depresif bozukluk (p=0.006), anksiyete bozuklukları (p=0.04), yeme bozukluğu (0.06), geçmiş OKB (p=0.02), geçmiş TSSB (p=0.01) ve geçmiş mani atağı (p=0.04) varlığı vaka grubunda kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Prodromal Semptomlar Ölçeği (SOPS)/(t) (tüm ölçek) örneklem ortalama puanı 2.4 ± 1.1'dir. Bu çalışmada SIPS/Türkçe görüşmesinin ana ölçeği olan Prodromal semptomlar ölçeği (SOPS) faktör yapısı, önceki çalışmalardan farklı olarak şizofreni teorik alt yapısına uygun şekilde“pozitif semptomlar”,“negatif semptomlar”ve“dezorganize semptomlar”olacak şekilde 3 boyuttan oluşmaktadır. Doğrulayıcı faktör analizinde G3 iteminin faktör yükünün düşüklüğü nedeniyle analizlerden dışlanarak elde edilen modelin uyum indekslerinde düzelme izlenmiştir. Prodromal semptomlar ölçeğinin (SOPS) yapı geçerliliği, eş zamanlı geçerliliği, ayırt edici geçerliliği, örtüştürücü geçerliliği, iç tutarlılık analizi ile güvenilirliği mevcut bulunmuştur. Receiver Operation Caracteristic (ROC) analizi ile SOPS (t) için eğri altı alan (AUC) 0.92 olup mükemmel seviyede; duyarlılığı %81, özgüllüğü %90 olup yüksek derecede saptanmıştır. Prodromal semptomlar ölçeğinin (SOPS)/YP alt ölçeği için hesaplanan AUC 0.89'dur ve iyi seviyede olarak değerlendirilmiş; duyarlılık %77.2, özgüllük %88.7 olup, kesim değeri 12'dir. SONUÇ: Structured Interview of Psychosis Risk Syndromes (SIPS)/Türkçe görüşmesi Türk çocuk ve ergen populasyonunda geçerli güvenilir ve uygulanabilir bir görüşmedir. Bildiğimiz kadarıyla SIPS görüşmesi ana ölçeği olan Prodromal Semptomlar Ölçeği (SOPS) faktör yapısının, çocuk ve ergen yaş grubunda incelenerek bu populasyonda semptomatolojik bakış açısıyla değerlendirildiği ilk kontrollü çalışmadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: More than 20 years, early intervention and prevention studies in mental disorders have gained importance in mental health practices as in other branches of medicine. In the context of“at risk mental state”, one of the first and most used diagnostic interviews for the definition of the“prodromal”period of schizophrenia, where long-term results are presented with loss of functionality in multiple areas, is the Structured Interview of Psychosis Risk Syndromes (SIPS). This study aims to demonstrate the validity and reliability of this interview, which is one of the few gold standard evaluations and the most used interview in the studies on psychosis prodrome in the literature. METHOD: The study was included by the“help-seeking young people”form between the ages of 12-18, who applied to the Pediatric and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic of The University of Health Sciences Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Nervous Diseases Training and Research Hospital between October 2019- May 2020. Three groups were formed as psychotic syndrome, psychosis risk syndrome and clinical controls, according to the results of the“SIPS Turkish”interview after prolinguistic adaptation. Structured Interview of Psychosis Risk Syndromes (SIPS) and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (KID-SADS) interview was conducted and Positive and Negative Symptom Scale (PANSS) and sociodemographic form was performed by the interviewer. The participants were given the Beck Depression Inventory and Children's Anxiety Disorders Screening Scale. Demographic data and measurement tools were compared in terms of case and control groups. Cronbach alpha was calculated, explanatory and confirmatory factor analysis was performed. Receiver Operating Caracteristic (ROC) analysis was applied. RESULTS: 79 cases with psychotic syndrome and prodromal syndrome and 71 controls (without psychotic or prodromal syndrome) were evaluated in the study. The average age of the whole sample is 14.7 ± 1.6, and no significant difference between the case and control groups has been determined. In comorbidity assessment, the presence of depression (p=0.006), anxiety disorders (p=0.04), eating disorders (0.06), past OCD (p=0.02), past PTSD (p=0.01) and past mania (p=0.04) were significantly higher than the control group. The Scale of Prodromal Symptomes (SOPS/(t)) (whole scale) sample mean score is 2.4 ± 1.1. In the comorbidity assessment, presence of depressive disorder (p = 0.006), anxiety disorders (p = 0.04), eating disorder (0.06), past OCD (p = 0.02), past PTSD (p = 0.01) and past mania episode (p = 0.04) was significantly higher than the control group. SOPS / (t) (whole scale) sample mean score is 2.4 ± 1.1. In this study, the factor structure of the SOPS scale, which is the main scale of the SOPS / Turkish conversation, consists of three dimensions, namely“positive symptoms”,“negative symptoms”and“disorganized symptoms”unlike previous studies, in accordance with the schizophrenia theoretical background. In the confirmatory factor analysis, an improvement was observed in the fitness indexes of the model obtained by excluding the G3 item from the analyzes due to the low factor load. The construct validity, concurrent validity, discriminant validity, convergence validity, and internal consistency analysis of the SOPS scale were obtained. Area under curve (AUC) value is calculated 0.92 for SOPS (t) with ROC analysis, was found to be excellent; its sensitivity was 81% and specificity was 90%. The AUC calculated for the SOPS / NP subscale is 0.89 and has been evaluated as good; sensitivity is 77.2%, specificity is 88.7%, and the cut off value is 12. CONCLUSION: The SIPS / Turkish interview is a reliable, valid and feasible interview in the Turkish child and adolescent population. To the best of our knowledge, this is the first controlled study evaluating the factor structure of SOPS which is the main scale of best-known SIPS interview in child and adolescent age groups and with symptomatic point of view in this population.