Kannabinoid kullanımı olan ergenlerde psikiyatrik belirtilerin nörobilişsel bozulma ile ilişkisi
Relationship between psychiatric symptoms and neurocognitive impairment in adolescents with cannabinoid use
  1. Tez No: 841096
  2. Yazar: SEZEN ALARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda madde ve kannabinoid kullanım bozukluğu (KKB) olan ergenlerde psikiyatrik semptomlar ile nörobilişsel bozukluk arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza 106 madde kullanım bozukluğu (MKB) tanılı olgu ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılar ve ebeveynlerinden alınan bilgilerle araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Olgular ve sağlıklı kontrollerden aydınlatılmış onam alındıktan sonra Çocuklar İçin Depresyon Değerlendirme Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu (ÇDDÖ-R), Psikoz Risk Sendromları için Yarı Yapılandırılmış Görüşme (PSİG), Düşünce ve Dil Bozukluğu Ölçeği (TALD), Rey Sözel Öğrenme ve Bellek Testi, Görsel Kopyalama Testi, İz Sürme Testi A ve B, Sayı Sembolleri Testi, Gözlerden Zihin Okuma Testi uygulanmıştır. Ayrıca olgu grubunda DSM-5 Madde Kullanım Bozukluğu Tanı Kriterleri sorgulanmış ve Madde Kullanım Bozukluğu Tanıma Testi (DUDIT) uygulanmıştır. BULGULAR: Örneklem 30'u sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 136 kişiyi içermektedir. Olgu grupları yalnızca kannabinoid kullanım bozukluğu olan (YKKB, n=31), kannabinoid ve diğer madde kullanım bozukluğu olan (KKB+DMKB, n=53), diğer madde kullanım bozukluğu olan (DMKB, n=22) toplamda 106 olgudan oluşmaktadır. Madde kullanım bozukluğu olan tüm olgu gruplarında sağlıklı kontrollere göre sosyal biliş dışında tüm nörobilişsel testlerde istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu görülmüştür. Ayrıca tüm olgu gruplarında sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında ÇDDÖ-R, PSİG ve TALD alt puanlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. MKB (n=106) olgularının sahip oldukları TALD negatif ve PSİG negatif ölçek skorlarının depresif semptomatolojiyi yordadığı tespit edilmiştir. SONUÇ: Kannabinoid ve/veya diğer madde kullanım bozukluğu olan ergenlerde sağlıklı kontrollere göre daha fazla depresif semptom, eşik altı semptomlar ve nörobilişsel bozukluk olduğu görülmüştür. Nörobilişsel bozulmanın madde kullanım bozukluğunun ağırlığıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Madde kullanım bozukluğu olan ergenlerde daha fazla düşünce ve dil bozukluğu saptanmıştır. Nörobilişsel bozulma eşik altı dezorganize ve genel semptomlarla ilişkili bulunmuş, eşik altı pozitif ve negatif bulgularla ilişkili saptanmamıştır. Madde kullanım bozukluğu tanılı olgulardaki depresif semptomların negatif bulgularla pozitif bulgulara göre daha fazla ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, we examined the relationship between psychiatric and neurocognitive impairment in adolescents with substance and cannabis use disorders. MATERIALS AND METHODS: 106 cases diagnosed with substance use disorder (SUD) and 30 healthy controls were included in our study. Sociodemographic information was taken from children and their parents who were included in the study, using a sociodemographic data form prepared by the researcher. After informed consent was obtained from the cases and healthy controls, Children's Depression Rating Scale-Revised Form (CDRS-R), Semi-Structured Interview for Psychosis Risk Syndromes (SIPS), Thought and Language Disorder Scale (TALD), Rey Verbal Learning and Memory Test, Visual Copying Test, Trail Making Test A and B, Coding Symbols Test, and Mind Reading Test were performed. Additionally, DSM-5 Substance Use Disorder Diagnostic Criteria were questioned and Drug Use Disorder Identification Test (DUDIT) was performed with case group. RESULTS: There are 136 people in the sample including 30 healthy controls. The case group consists of 3 subgroups; only cannabis use disorder-only (n = 31), cannabis and other substances use disorder (n = 53) and other substances use disorder (n = 22). There were significant differences in all neurocognitive tests except social cognition in all case groups with substance use disorder compared to healthy controls. Additionally, there are significant differences in CDRS-R, SIPS and TALD subscores compared to the healthy control group. It was determined that TALD negative and SIPS negative scale scores of SUD (n=106) cases predicted depressive symptomatology. CONCLUSIONS: Adolescents with cannabinoid and/or other substance use disorders have been shown to have more depressive symptoms, subthreshold symptoms, and neurocognitive impairment than healthy controls. Neurocognitive impairment has been found to be associated with the severity of substance use disorder. More thought and language disorders were detected in adolescents with substance use disorders. Neurocognitive impairment was found to be associated with subthreshold disorganized and general symptoms, but was not associated with subthreshold positive and negative findings. It has been found that depressive symptoms in cases diagnosed with substance use disorder are more associated with negative findings than positive findings.