Karma yöntemin ilköğretim okulu 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrenci erişisine etkisi (Konya ilinde bir araştırma)
- Tez No: 63216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı;“Karma Yöntem”in eğitim durumunda öğrenci erişisine etki edip etmediğini tespit etmek ve bu yöntemin kullanılmasına ortam hazırlamaktır. Bu araştırma, Konya ili Kulu ilçesi Zincirlikuyu İlköğretim Okulu ile Beşkardeş İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. İlköğretim okulları tesadüfi yoluyla seçilmiştir. Bu araştırmada, deneysel yöntem kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 40 sorudan oluşan ölçek ile elde edilmiştir. Ölçek; bilgi düzeyi, kavrama düzeyi ve uygulama düzeyinde belirlenen birer amacı ve bu amaçlara dayalı birer davranışı yoklamak için hazırlanmıştır. Hazırlanan ölçek 40 kişilik iki öğrenci grubuna program uygulanmadan ön test, programlandırılmış eğitim uygulandıktan sonra son test olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Denekler, deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna ön testten sonra programlandırılmış eğitim olan“Karma Yöritem”in kullanıldığı eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise. geleneksel eğitim uygulanmıştır. Sonuçlar a=0.05 seviyede ve Sd=78 serbestlik derecesinde anlamlı çıktığından da uygulamalar arası ortalama farklarının anlamlı olup olmadığını yoklamak için“t”testine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır. Deney ve kontrol gruplarının bilgi düzeyi erişileri arasında programlandırılmış eğitim lehine anlamlı bir fark vardır. Deney ve kontrol gruplarının kavrama düzeyi erişileri arasında programlandırürmş eğitim lehine anlamlı bir fark vardır. Deney ve kontrol gruplarının uygulama düzeyi erişileri arasında pro¬ gramlandırılmış eğitim lehine anlamlı bir fark vardır. iiiDeney ve kontrol gruplarının toplam erişi düzeyleri arasında pro¬ gramlandırılmış eğitim lehine anlamlı bir fark vardır. Buna göre, ilköğretim okulu 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde Karma Yöntem kullanılan ve kullanılmayan sınıfların erişi ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır. Bu anlamlı farkın; bilgi, kavrama ve uygulama düzeyinde görüldüğü ve bunlara bağlı olarak da toplam erişide var olduğu tespit edilmiştir. Karma Yöntemle uygulanan programlandırılmış eğitimi (deney grubunun) daha etkili olduğu görülmüştür. 1997 Celil ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine whether ör not“Combined Method”had any effect on the progreos of the students. This study was conducted in the selected grade schools of Zincirlikuyu and Beşkardeş, in the town of Kulu, Province of Konya. The grade schools were chosen at random. The data was obtained in a test consisting of 40 questions prepared by the teacher. the test was prepared to defect a determined purpose based on each level of knowledge. level of grasp and level of application and the behaviour based on these purposes. The tests were given twice to two groups, consisting of 40 students the first öne prior to the application of the programme (Pre. test), and the second öne after the application of the programme (Post test). The students were divided into two groups: the test group and the control group. The training programme, in which the programmed training called“Combined Method”was used, was applied to the experimental group follo\ving the pre-tests. To the control group regular training was given. Since the results were significant at o.=0.05 in meaning level and Sd=78 in the freedom level,“t”test was resorted to in order to determine whether the differences among the group averages were significant ör not. Following data was obtained from these tests: There is a significant difference between the progress in the level of knowledge of the experiment anda the control groups. There is a significant difference between the progress in the level of grasp of the experünent and the control groups. There is a significant difference between the progress in the level of application of the experiment and the control groups. vThere is a significant difference between the progress in the level of total achievement between the experiment and the control groups. in my opinion, in the Social Sciences c lass of the 5 th grade of an elementary school, there is a significant difference in the progress avarage between those which use the“Combined method”and those which don't. it has been observed that this important difference existsin the fieldsof knowledge, grasp and application and, therefore. in the total accomplishment. it has been determined that the programmed training as applied through“Combined method”is mor e effective. Celü ÖZTÜRK