Helicobacter pylori eradikasyonunun nötrofil/lenfosit oranı üzerine etkisi
Effect of helicobacter pylori eradication on neutrophil/lymphocyte ratio
  1. Tez No: 632162
  2. Yazar: ECE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik sistemik inflamasyona yol açan Helicobacter pylori'nin eradike edilmesinin, bir inflamasyon belirteci olarak son zamanlarda sıklıkla kullanılan nötrofil/lenfosit oranına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne Ocak 2012-Aralık 2018 tarihleri arasında dispeptik yakınmalarla başvuran 102 hasta ile retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya endoskopik biyopsi ile H. pylori pozitifliği tespit edilerek H. pylori eradikasyonu için tedavi verilen, tedaviden 2-6 ay sonra H. pylori eradikasyon başarısı endoskopik biyopsi ile tetkik edilen hastalardan, eradikasyon tedavisi öncesi ve sonrası hemogram testi yapılmış olan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan hastalar alındı. Çalışmada olguların; yaş, cinsiyet gibi sosyodemografik özellikleri, H. pylori eradikasyon durumları, eradikasyon tedavisi öncesi ve eradikasyon tedavisinden 2-6 ay sonra alınan mide biyopsilerindeki inflamasyon ve aktivasyon dereceleri ile eradikasyon tedavisi öncesi ve tedaviden 2-6 ay sonra bakılan hemogram parametreleri hastane veri sisteminden ilgili üniversitenin etik kurulu ve kurum izinleri doğrultusunda retrospektif olarak taranarak incelendi. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: H. pylori eradikasyon tedavisi alan toplam 102 olgunun dahil edildiği çalışmamızda, olguların 55'inde (%53,9) H. pylori eradikasyon olmuş, 47'sinde (%46,1) eradikasyon tedavisi başarısız olmuştu. Olguların 61'i (%59,8) kadın, 41'i (%40,2) erkek cinsiyetteydi. H. pylori eradike olmayan olguların 32'si (%68,1) kadın, 15'i (%31,9) erkek cinsiyette iken; eradike olan olguların 29'u (%52,7) kadın, 26'sı (%47,3) erkek cinsiyetteydi. Eradikasyon durumu ile olguların cinsiyet dağılımları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,115). Olguların yaş ortalaması 50,9±12,9'du. H. pylori eradike olmayan olguların yaş ortalaması 51,8±12,1 (min:27, max:76) iken, H. pylori eradike olan olguların yaş ortalaması 49,8±13,7 (min:22, max: 86)'di. Olguların yaş ortalaması ile eradikasyon durumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki tespit edilmedi (p=0,377). Olgular eradikasyon tedavisinin başarısından bağımsız olarak değerlendirildiğinde; lenfosit ortalaması eradikasyon tedavisi sonrası, tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış iken; beyaz küre sayıları, nötrofil sayıları ve nötrofil/lenfosit oranı ortalamalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerler arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı (p=0,021, p=0,467, p=0,644, p=0,087, sırasıyla). H.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of eradication of Helicobacter pylori, causes chronic systemic inflammation, on neutrophil / lymphocyte ratio, that has been used recently as an inflammatory marker. Method: This study was performed retrospectively with 102 patients who applied to Zonguldak Bulent Ecevit University (ZBEU) Medical Faculty Hospital Gastroenterology Outpatient Clinic between January 2012 and December 2018 with dyspeptic complaints. Patients, were diagnosed with H. pylori positivity by endoscopic biopsy and treated for H. pylori eradication, who underwent H. pylori eradication success 2-6 months after treatment, who underwent hemogram test before and after eradication treatment and meeting the inclusion criteria were included in the study. In the study; patients' sociodemographic characteristics such as age or gender, H. pylori eradication status, inflammation and activation degrees before eradication treatment and 2-6 months after eradication treatment, hemogram parameters examined before eradication treatment and 2-6 months after eradication treatment. In line with the ethics committee and institution permissions, it was reviewed and analyzed retrospectively. The data were analyzed by appropriate statistical methods. Results: In our study, which included 102 patients who received H. pylori eradication treatment, H. pylori eradication occurred in 55 (53.9%) of the cases, and eradication treatment failed in 47 (46.1%). 61 (59.8%) of the cases were female and 41 (40.2%) were male. While 32 (68.1%) of the non-eradicated cases with H. pylori were female and 15 (31.9%) were male; of the eradicated cases, 29 (52.7%) were female and 26 (47.3%) were male. There was no statistically significant relationship between eradication status and gender distribution of cases (p=0.115). The mean age of the patients was 50.9 ± 12.9. The mean age of non-eradicated cases with H. pylori was 51.8 ± 12.1 (min: 27, max: 76), while the mean age of the eradicated cases was 49.8 ± 13.7 (min: 22, max: 86). There was no statistically significant relationship between the mean age and eradication status of the cases (p = 0.377). When the cases are evaluated independently of the success of eradication treatment; the lymphocyte mean value increased statistically significantly after the eradication treatment compared to the pre-treatment; there was no statistically significant difference between pre-treatment and post-treatment values in the mean values of white blood cell counts, neutrophil counts, and N/L ratio (p=0.021, p=0.467, p=0.646, p=0.087, respectively). When eradicated cases with H.