50 yaş üstü erişkinlerde internet-sosyal medya kullanımının bilişsel fonksiyonlar ve depresyon düzeyi ile ilişkisi
The relationship of internet-social media use with cognitive functions and depression level in adults over 50 years
- Tez No: 632165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle sadece genç nüfus değil orta yaş ve yaşlı nüfus da pek çok alanda ortaya çıkan yeniliklerden etkilenmeye başlamıştır. Yaşlandıkça dış uyaranların azalması bilişsel fonksiyonlarda azalmaya sebep olabilir ve sağlık problemleri, yalnızlık gibi yaşlılığın getirdiği sorunlardan dolayı depresyon riskinde artış olabilir. Çalışmamızda orta yaş ve yaşlı bireylerdeki internet ve sosyal medya kullanımının depresyon ve bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmamızın evrenini Kahramanmaraş'ta yaşayan 50 yaş üstü 232.233 kişi oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü, prevalansın bilinmediği durumlar için %50 sıklık baz alınarak hesaplandığında; %5 hata payı ve %95 güven aralığı ile 384 çıkmaktadır. Çeşitli nedenlerle olabilecek fireler de göz önüne alınarak 403 kişiye ulaşılması hedeflenmesine rağmen 398 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılara literatür taranarak oluşturulmuş, sosyodemografik bilgilerin yer aldığı anketin yanında Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 398 kişinin yaş ortalaması 59,8±7,8 yıl olarak bulunmuştur. Bireylerin %40,7'si internet kullanmayı, %48,7'si sosyal medyayı kullanmayı bildiklerini ifade ettiler.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: With the technological developments, not only the young but also the middle-aged and elderly populationshave begun to be influenced by innovations in many areas. Decreasing external stimuli with aging can cause a decrease in cognitive functions, and there may be an increase in the risk of depression due to old age problems such as health problems and loneliness. In our study, it is aimed to find the effect of the internet and social media use in middle-aged and elderly individuals on depression and cognitive functions. Materials and Methods: This research is carried out as a descriptive study of a cross-sectional type.The universe of the study is 232.233 people over 50 years old living in Kahramanmaraş. The sample size is 384 with 5% margin of error and 95% confidence interval when the prevalence is unknown, calculated based on 50% frequency. Although it was aimed to reach 403 people considering the wastage that may occur due to various reasons, 398 people were reached. In addition to the questionnaire with sociodemographic informationcreated by scanning the literature, the Geriatric Depression Scale-Short Form and Montreal Cognitive Assessment Scale were applied to the participants by face-to-face interviews by the researcher.