SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran erişkinlerde dijital sağlıklı diyet okuryazarlığı ile yetişkinlerin beslenme bilgi düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between digital healthy diet literacy and adults' nutritional knowledge of adults who attended to sbu Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital family medicine polyclinic
- Tez No: 800134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Teknolojide yaşanan büyük gelişimler sayesinde toplumsal hayatın dijital platformlar üzerinden ilerlemesi her geçen gün artmaktadır. İnsanların bilgiye ulaşmasında internetin sunduğu seçeneklerin artmasıyla beraber sağlık bilgisi alanında da internet ve sosyal ağların bilgi kaynağı olarak rolü genişlemektedir. Bu sebepler dijital sağlık okuryazarlığı kavramını ortaya çıkarmıştır. Primer görevi koruyucu hekimlik olan aile hekimlerine de bireylerin uygun sağlık tutumları edinmesinde, sağlık bakımının her düzeyinde yapılan bilgilendirmenin bireylere ulaştırılabilmesinde büyük görev düşmektedir. Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran erişkinlerde dijital sağlıklı diyet okuryazarlığının yetişkin bireylerin beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve tanımlayıcı olarak planlanan araştırmamızda 01.02.2023 ile 01.03.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 18 yaş üstü, sorulara cevap verecek mental, dil ve sosyal yeterliliği olan hastalar değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılmasını engelleyecek fiziksel, zihinsel engel durumu olan ve internet kullanıcısı olmayan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Dahil edilme kriterlerine uyan 190 hastaya yüz yüze anket çalışması yapılmış, sosyodemografik özellikleri, dijital sağlıklı diyet okuryazarlığı, yetişkinler için beslenme bilgi düzeyi (YETBİD) ölçekleri sorulmuştur. Elde edilen bilgiler IBM SPSS 21.0 programı (Statistical Package for the Social Science) ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların 120'si (%63,2) kadın, 119'u (%62,6) evli, yaş ortalaması 36,39 ± 12,19 yıldır. Dijital sağlık okuryazarlığı ölçek indeks puanı ortalaması 23,66 ± 11,39 olup en düşük 0 en yüksek 50 puanı içermektedir. YETBİD besin sağlık bilgisi toplam puan 55,78 ± 7,48 olup en düşük 39 en yüksek 78 puanı içermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Thanks to the great developments in technology, the progress of social life through digital platforms is increasing day by day. With the increase in the options offered by the internet for people to access information, the role of the internet and social networks as a source of information in the field of health information is expanding. These reasons have revealed the concept of digital health literacy. Family physicians, whose primary duty is preventive medicine, have a great responsibility in acquiring appropriate health attitudes of individuals and in delivering information to individuals at all levels of health care. In this study, it was aimed to reveal the relationship between digital healthy diet literacy and nutritional knowledge levels of adults who applied to SBU Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics. Materials and Methods: In our study, which was planned as an observational and descriptive study, patients evaluated over the age of 18 who applied to Health Sciences University Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital family medicine outpatient clinics for any reason between 01.02.2023 and 01.03.2023 and had mental, language and social competence to answer questions. Patients with physical or mental disability that would prevent them from participating in the study and who were not internet users were excluded from the study. A face-to-face survey was conducted with 190 patients who met the inclusion criteria, and their sociodemographic characteristics, digital healthy diet literacy, and nutritional knowledge level for adults (YETBİD) scales were asked. The obtained information was analyzed with the IBM SPSS 21.0 program (Statistical Package for the Social Science). Results: 120 (63.2%) of the participants were women, 119 (62.6%) were married, and the mean age was 36.39 ± 12.19 years. The digital health literacy scale index score average is 23.66 ± 11.39 and includes the lowest 0 and the highest 50 points. YETBİD nutritional health information total score is 55.78 ± 7.48 and includes the lowest 39 and the highest 78 points.