Katı atık saha çalışmalarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden fonksiyonel rezonans analiz metodu ile incelenmesi
Examination of solid waste field studies with functional resonance analysis method in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 632166
  2. Yazar: AYŞE BEYZA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişi güzel atılan atıklar ve bilinçsizce toplanıp bir arada istiflenen çöplerin depolanması, yok edilmesi beraberinde çok daha büyük çevresel tehlikelere sebebiyet vermekle birlikte, çöp şantiyesinde çalışanların sağlığını ciddi olarak bozacak tehlikelere sebebiyet vermektedir. Katı atık saha çalışmalarının dinamik özellikleri ve karışık yapısından dolayı, geleneksel güvenlik yönetim yaklaşımlarının ötesinde düşünme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu problemlerin bertaraf edilebilmesi veya minimize edilebilmesi için ivedilikle olası çözüm yollarının üretilmesi son derece önem arz etmektedir. Bu çalışmada Sarıyer Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen atık yönetiminde, Functional Resonance Analysis Method (FRAM) hem değişen koşullardaki performans değişkenliğinin hem de fonksiyonlardaki değişkenliğin sistemi başarılı ve başarısızlık açısından nasıl etkilediğini anlamak için model olarak alınmıştır. Bu modelin katı atık çalışmalarında uyarlanması ile ilgili öncelikle Sarıyer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve iş sağlığı ve güvenliği denetçisi ile görüşme yapılmış ve sonrasında katı sahasında çalışan işçilerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve röportajlar gerçekleştirilmiştir. Sarıyer Belediyesinde katı atık çalışmaları FRAM metotuyla incelenmiş ve gerekli değerlendirmeler tablolar ve şekiller halinde gösterilmiştir. Ayrıca, katı atık çalışması sırasında faaliyet gösteren ve bu işlemi asıl olarak gerçekleştiren ve faaliyeti aksatmadan yürüten araçların çalışmasına engel olabilecek etmen fonksiyonlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The indiscriminate accumulation of solid waste and storing them unconsciously and the destruction of them together not only leads to much greater environmental hazards but also causes problems that markedly impair the health of emloyees working at garbage sites. Due to the dynamic characteristics and mixed structure of solid waste field studies, the obligation to think beyond traditional security management approaches has arisen. Therefore, in order to eliminate or minimize these problems it is very important to produce the ways of possible solutions urgently. In this study, the waste management carried out by the Directorate of Cleaning Works, which operates within the Municipality of Sarıyer, it was taken as a model to understand how Functional Resonance Analysis Method (FRAM) performance variability in changing conditions and variability in functions affect the system in terms of success and failure. It is relating to the adaptation of model in solid waste studies, firstlly, with the cleaning works manager of Sarıyer Municipality and an occupational health and safety auditor, was interviewed and semi-structured interviews and interviews were held workers working in solid waste sites. Solid waste studies in Sarıyer Municipality were examined with FRAM method and are shown necessary evaluations in case of tables and figures. And also, factor functions that may prevent the operation of the vehicles operating during a solid waste operation and performing this process mainly and carrying out the activity without interruption were evaluated.