Türkiye'nin tarım politikasının Avrupa Birliği ortak tarım politikasının uyumu
  1. Tez No: 63219
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Türkiye'nin tarım politikasının Avrupa Birliği'nin ortak tarım politikasına uyumu Birlik ve Türk tarımının özellikleri dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu araştırmada Türkiye ve AB üyesi 15 ülkenin tarımsal yapıları ÖBA kullanılarak karşılaştırılın ış tır. Araştırmanın ilk aşamasında tarım sektörünün göstergeleri ola cağı düşünülen 44 değişken belirlenmiş ve 1993 yılına ait gözlem değerleri saptanarak bir yatay kesit veri serisi oluşturulmuştur. Tarımsal yapının 15 ülke ve 44 değişken itibariyle direkt olarak karşılaştırılması olanağının bulunmaması nedeni ile çok değişkenli analiz yöntemlerin den biri olan ÖBA uygulanmıştır. ÖBA SPSS paket programı ile yapılmıştır. Ancak değişken sayısı gözlem sayısından büyük olduğunda serbestlik derecesi kaybı ve açıklayıcı değişkenlerin içsel kolerasyonları nedeniyle tahminlerin güvenirliğini mantıklı bir şekilde değerlendirmek mümkün olamayacaktır. Bu nedenle faktörlerin istatistiksel açıdan daha anlamlı olabilmeleri için 44 değişkenden 15 tanesi seçilmiş ve değişkenlere tekrar ÖBA uygulanmıştır. Her iki çalışmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre Türkiye tarımda en yüksek faal nüfusa sahip ülke olmasına rağmen ücretsiz aile işgücü başına tarımsal gelirle (2200 ECU) 1 6 ülke içinde en düşük seviyede olduğu, toplam ihracat içindeki tarım ürünleri payı %21.87 olmasına rağmen tarım ürünleri ihracat gelirinin düşük olduğu görülmüştür. Türkiye'nin birliğe tam üye olması halinde AB'nin uyguladığı ortak tarım politikasının Türkiye'de uygulanmasıyla tarım sektörünün modern teknoloji ve girdi kullanımı ile üretimin artacağı ve tarımsal yapı bakımından benzer konumdaki Akdeniz ülkelerine göre daha avantajlı olacağı düşüncesi ağırlık kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, Turkish Agricultural Policy, taken into consideration of harmonisation with European Union's Common Agriculture Policy, Union and Turkish agricultural properties, has been tried to examine. In addition, in this research; agricultural structures of Turkey and 15 members of EU have been compared by using Principal Component Analysis (PCA). In first step of research, 44 variables thought up as indicators of agricultural sector had been recognised, and a horizontal section data series has been constituted by definiton of observation values in the year of 1993. By the reason of no direct comparison possibility of agricultural structure beetween 15 countries with 44 variables; PCA one of multi-variable analysis methods, has been applied PCA is made by SPSS package programme. Scarcely, when variable number is greater than observation number; logical evaluation of reliability of assumptions will not be available by the reason of independency level loss and interior correlations of explanatory variables. With this reason, 15 variables from 44 variables have been selected in order to be more meaningful of factors by statistical way, and PCA has been reapplied to variables. According to these results; although Turkey has the highest active population in agriculture, it can be seen that agricultural incomes (2200 ECU) - per family work unit without any wages concerned is at the lowermost level in 1 6 countries, on the other hand, whilst portion of agricultural products in total export is 21.87%, export income of agricultural goods is low. When Turkey has a full-membership of EU, it can be thought that agricultural production in Turkey will increase by applying EU's Common Agriculture Policy to Turkey with modern technology and input usage, and it will have more advantage than other Mediterranean countries which have similar agricultural structure condition.