Türkiye imalat sanayinin 500 büyük firmasının 1994 yılı yoğunlaşma endeksleri
  1. Tez No: 63218
  2. Yazar: SİBEL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüzde tam rekabet ve tekel piyasaları yerini tekelci rekabet ve oligopol piyasalarına bırakmaktadır. Büyük işletmelerin birleşmesi, reklam harcamaları, teknoloji transferi gibi özellikler piyasalar da dev firmalar yaratmaktadır. Bu, piyasada bulunan güçlü firmaların piyasaya egemen olma durumunu ortaya çıkarır. Bu durum yoğunlaşma olarak tanımlanmaktadır. Yoğunlaşma ile piyasada bulunan firmaların ekonomiye etkileri çeşitli endeksler yardımıyla analiz edilir. Bu çalışmada 1994 yılı en büyük 500 firmanın yoğunlaşma endeksleri hesaplanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde yoğunlaşmanın tanımı, çeşitleri, tekel, oligopol duopol, tam rekabet piyasalarının tanımı verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yoğunlaşmaya neden olan faktörler ayrıntılı bir biçimde sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde yoğunlaşma endekslerinin özellikleri ve çalışmada kullanılan endeksler formülasyonları ile beraber anlatılmıştır. Kullanılan endeksler, yoğunlaşma oranı, Entropy, Her- fındahl, Rosenbluth, Horwath, Linda endeksi ve Linda eğrisidir. Çalışmanın dördüncü bölümünde altı endeksin uygulama sonuçları tablolar ve grafikler halinde hazırlanıp her endeks tek tek yorumlanmıştır.11 Bu çalışmada altı farklı endeks uygulanmıştır. Uygulanan her endekste belli sektörlerde yüksek yoğunlaşma çıkmıştır. Bu sektörler, Tütün işleme sanayi, Elektrik üretim ve dağıtım sanayi, Lastik ürünleri sanayi, Petrol ürünleri sanayi, Petrol ve Kömür türevleri sanayi ve Makina sanayidir. Bu sektörler yüksek teknolojiye sahiptirler. Ayrıca kuruluş sermaye gereksinimleri çok yüksektir. Petrol, makina, tütün sanayileri yabancı ortaklı güçlü sanayilerdir. Tütün sanayi ve Elektrik üretim ve dağıtım sanayi devlet tekelindedir. Bu özellikler nedeniyle piyasada yüksek oranda yoğunlaşma ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Currently, the perfect competition and the monopoly markets are substitud with monopoly based competition and the oligopoly mar kets. Merger of big enterprises, the expenditures for promotion and the tecnology transfer create giant companies in the markets. This leads the dominance of stronger companies on the market. This sita- tuation is defined as concentration. Through concentration, the impact of the companies in the mar ket on the economy is analysed six dfferent indices. In this study con centration indices for the largest 500 firms in 1994 were calculated. In the first chapter of the study different types of market struc tures such as duopoly, oligopoly and perfect competition which have been frequently mentioned with in this study. In the second chapter the factors leading to concentration have been introduced. In the third chapter, the characteristic of concentration indices and the indiced used in the study have been explained together with their formulations. These indices are as follows, Entropy, Rosenbluth, Horwath, Herfindahl and Linda indices and Linde curve. In the fourth chapter, the application results of the six indices have been elaborated in graphics and in schemas and every index has been discoussed individually.IV Six different indices have been utilised in this study. In certain sectors of every index used, high concentrations were revesled. These sectors are Tobocco processing industry, Electrical generation and distribution industry, Rubber products industry, oil product in dustry, oil and coal product and Machanical industry. These sectors, advanced technology is utilised. Moreover, their capital requirements for the establishment is very high. The oil machinery, tobocco indust ries are weel-established industries with foreign partners. Tobocco in dustry and electrical generation and distribution industry is under the monoply of the state. Due to these characteristics of these sec tors, high rate of concentration has been observed.