Sol ventriküler disfonksiyonlu köpeklerde protrombotik durumun değerlendirilmesi
Interpretation of prothrombotic state i̇n dogs with left ventricular dysfunction
- Tez No: 632256
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada ekokardiyografik muayene sonucu sol ventriküler disfonksiyonu bulunan köpeklerde protrombotik durumun değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma aşamasında toplamda 35 köpekten 25'i hasta grubunu oluştururken, 10'u sağlıklı kontrol grubunu oluşturdu. Ekokardiyografik muayene sonucunda sağ parasternal pozisyonda B Mod ve M mod kullanılarak uzun eksen, kısa eksen ve apikal eksende görüntüler elde edilerek ejeksiyon fraksiyonu, fraksiyonel kısalma, diyastol ve sistol anındaki; interventriküler septum, sol ventrikülün iç çapı, sol ventrikülün dış duvarının ölçümleri alındı. Mitral kapaklar düzeyinde Mitral regürgitasyon varlığı değerlendirildi. Ekokardiyografik muayene sonucunda sol ventriküler disfonksiyonu bulunan hasta grubu köpekler ile sağlıklı kontrol grubu köpeklerde D-dimer, NT-proBNP, CK-MB, cTnI ve Myo gibi kardiyak biyobelirteçler ile APTT, FİB ve PT koagülasyon profilleri değerlendirildi. M-mod ekokardiyografik ölçüm sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi sonucu hasta gruptaki köpeklerde LA çapında artış (p=0,028), AO/LA oranında ise azalma (p=0,012) saptandı. Hasta ve kontrol grubu köpekler arasında PT zamanı açısından (p=0,001), D-dimer konsantrasyonu ölçümünde (p=0,000), CK-MB enzim aktivitesinde (p=0,023) miyoglobin konsantrasyonu ölçümünde (p=0,000) hasta ve kontrol grubu köpekler arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark görüldü. Sonuç olarak sol ventriküler disfonksiyonu bulunan köpeklerde protrombotik durumun değerlendirilmesine yönelik olarak PT zamanı, D-dimer konsantrasyonu, CK-MB enzim aktivitesi ile miyoglobin konsantrasyonun ölçülmesinin önem arz ettiği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate prothrombotic status in dogs with left ventricular dysfunction after echocardiographic examination. In the study phase, 25 out of 35 dogs constituted the patient group and 10 constituted the healthy control group. As a result of echocardiographic examination, long axis, short axis and apical axis images were obtained by using B Mode and M Mode in the right parasternal position; ejection fraction, fractional shortening, diastole and systole phase; interventricular septum, inner diameter of left ventricle, free wall of left ventricle were measured. Mitral regurgitation was evaluated at the level of mitral valves. After echocardiographic examination, cardiac biomarkers such as D-dimer, NT-proBNP, CK-MB, cTnI and Myo and such as APTT, FIB and PT coagulation profiles were evaluated in dogs with left ventricular dysfunction and in healthy control dogs. As a result of statistical evaluation of M-mode echocardiographic measurements, LA diameter increase (p = 0,028) and AO / LA ratio decrease (p = 0,012) were found in dogs in the diseased group. There was a statistically significant difference between patient and control dogs in terms of PT time (p = 0.001), D-dimer concentration measurement (p = 0.000), CK-MB enzyme activity (p = 0.023) measurement of myoglobin concentration (p = 0.000). In conclusion it may be safely suggested that PT time, D-dimer concentration, CK-MB enzyme activity and myoglobin concentration analysis deemed valuable for interpretation of prothrombotic status in dogs with left ventricular dysfunction.