Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müzesi ve Kütüphanesi'ndeki 13215 numaralı Güfte mecmuası ve 14717 numaralı Şiir mecmuasının 'Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Classification of Lyrics Journal number 13215 and Poem Journal number 14717 in Konya Metropolitan Municipality Koyunoğlu Museum and Library according to 'Systematic Classification of Journals' (MESTAP)
- Tez No: 632257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİNUR ATİK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Türk edebiyatında ilk örneklerine XV. yüzyıl başlarında rastlanan mecmualar, seçilmiş yazılardan meydana gelmiş derleme defterlerdir. Dönemin edebî zevk ve anlayışını yansıtan bu eserler başta edebiyat olmak üzere dil, tarih, müzik, biyografi, hukuk, tıp, eczacılık gibi bilim dallarını ilgilendiren kaynak eserler olmuştur. Mecmualar üzerine yapılan çalışmalar mecmua metinlerinin okunması, içerik dökümünün yapılması, sınıflandırılması şeklindedir. Bu çalışmalar içerisinde en sistematik ve kapsamlı olanı Mecmuaların Sistematik Tasnif Projesi (MESTAP) projesidir. Projenin hedefi öncelikli olarak şiir mecmuaları olmak üzere edebiyat ile ilgili tüm mecmuaların tasnif ve dökümünün yapılmasıdır. Çalışmamızın amacı Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi'nde bulunan 13215 numaralı güfte mecmuası ve 14717 numaralı şiir mecmuasının tasnif ve dökümünü yaparak MESTAP kapsamında şiirlerin ilk ve son beyitleri, nazım şekilleri, nazım türleri, vezinleri vb. yönlerden inceleyerek hazırlamaktır. Tezimizde ilk olarak mecmuanın tanımı, tarihsel gelişimi, şekil ve içerik özellikleri, tasnifi, günümüz araştırmalara sunduğu imkânlar, araştırmanın amacı ve öneminden bahsedilmiştir. Daha sonra çalışmamıza konu olan mecmuaların tavsifi ve incelemesi yapılmıştır. Son bölümde şiirler Mecmuaların Sistematik Tasnif Projesi'ne (MESTAP) göre tasnif edilerek tabloya yerleştirilmiştir. Çalışmada elde ettiğimiz veriler hem klasik Türk edebiyatı hem de klasik Türk musikisi alanındaki çalışanlara da kaynak teşkil etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mecmua, Şiir, Güfte, MESTAP
Özet (Çeviri)
The journals, the first examples of which are encountered in the early 20th century in Turkish literature, are compilation notebooks composed of selected articles. These works, reflecting the literary pleasure and understanding of the period, were the source works that primarily concern literature such as literature, language, history, music, biography, law, medicine and pharmacy. Studies on journal are reading journals, transcribing and classifying content. The most systematic and comprehensive of these studies is“The Project Systematic Classification of Journals”(MESTAP). The purpose of the project is to classify and itemise all the literary journals, primarily poetry journals. The purpose of our study is the first and last couplets, verse forms, verse types, rhythms etc. of poems in the scope of MESTAP by classifying and itemise the 13215 numbered lyrics journal and 14717 numbered poem journal in the Koyunoğlu Museum and Library of Konya Metropolitan Municipality it is to prepare it by examining. In thesis, firstly, the definition of the journal, its historical development, shape and content features, classification, the opportunities it offers for today's researches, the purpose and importance of the research are mentioned. Then, the qualifications and reviews of the journals subject to our study were made. In the last section, the poems were classified according to the The Project Systematic Classification of Journals (MESTAP) and placed in the table. The data we obtained in the study constitute a source for the employees in both classical Turkish literature and classical Turkish music. Key words; Journal, poem, lyrics, MESTAP