Dişeti kalınlığının yaş, cinsiyet ve periodontal durumlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between thickness with age, gender and periodontal conditions
- Tez No: 632259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: dişeti kalınlığının yaş, cinsiyet ve periodontal durum ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Ayrıca dişeti kalınlığı ile dişin düz ve proksimal bölgelerinde ayrı ayrı ölçülen klinik ataçman kayıpları arasındaki korelasyon da incelenmiştir. Dişeti kalınlığının periodontal hastalıklarla ilişkisinin tanımlanması hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavi için hekime yol gösterici olabilir. Materyal ve metod: Çalışmamızda 604 hastanın yaş ve cinsiyet bilgileri kaydedilip anamnezi alınmıştır. Alınan periodontal indeksler, ataçman kayıpları, cep ölçümleri ve radyografik kemik kaybı ölçümleri hastaların periodontal durumunu belirlemede kullanılmıştır. Aynı zamanda klinik ataçman kayıpları bölge bölge kaydedilmiş ve dişeti kalınlığı Hu-Friedy colorvue yeşil uçlu biotip sondu ile“ince”ya da“kalın”olarak belirlenmiştir. Kron genişliği/kron boyu ve kron boyu/kök boyu da sağ üst santral diş için hesaplanmış ve dişeti kalınlığı ile ilişkisine bakılmıştır. Bulgular: İstatistiksel verilerin sonuçlarına göre; erkeklerde kalın, kadınlarda ise ince dişeti oranı daha fazladır (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relation of gingival thickness with age, gender and periodontal status. In addition, the correlation between gingival thickness and clinical attachment loss measured on fasial-lingual and proximal surfaces were also investigated. Defining the relationship between gingival thickness and periodontal diseases can guide the physicians for both surgical and non-surgical treatment. Material and method: In our study, age and gender information of 604 patients were recorded. Periodontal indices, attachment loss, probing depth and orthopantomograph bone loss measurements were used to determine the periodontal status of the patients. At the same time, clinical attachment loss mesurements were recorded region by region and gingival thickness was determined as“thin”or“thick”with Hu-Friedy colorvue green tip biotype probe. Crown width / crown length and crown length / root length were also calculated for the upper right central tooth and its relationship with gingival thickness was examined. Results: According to the results of statistical data; There was no relationship between gingival thickness and crown profile and crown-root length ratio. The ratio of thick gingiva in men and thin gingiva in women is higher (P0.05).