Geç preterm (≥34 GH) ve term bebeklerde sürfaktan tedavisi uygulanan olguların klinik, demografik ve laboratuvar özellikleri ile morbidite ve mortalite sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical, demographic and laboratory characteristics with morbidity and mortality outcomes in late preterm (≥34 weeks of gestation) and term infants receiving surfactant therapy
  1. Tez No: 1018135
  2. Yazar: İZEM SEVİ KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Geç preterm (≥34 GH) ve term yenidoğanlarda solunum sıkıntısının en sık nedenleri arasında geçici adaptasyon sorunları olmakla birlikte, bazı olgularda sekonder sürfaktan disfonksiyonu oluşabilmekte ve klinik tabloyu ağırlaştırabilmektedir. Bu çalışmada, ≥34 doğan, YYBÜ'nde izlenen ve invaziv mekanik ventilasyon gereksinimi olan olgularda sürfaktan tedavisi uygulanan ve uygulanmayan hastaların klinik, demografik ve laboratuvar özellikleri ile morbidite ve mortalite sonuçlarının karşılaştırılması ve sürfaktan tedavisine verilen yanıtın değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif, tanımlayıcı ve gözlemsel çalışmaya, 01.01.2020–31.12.2025 tarihleri arasında SBÜ İstanbul EAH YYBÜ'nde izlenen, ≥34 gestasyon haftasında doğmuş, invaziv mekanik ventilasyon gereksinimi olan toplam 154 yenidoğan dahil edildi. Olgular, sürfaktan tedavisi alanlar (n=99) ve almayanlar (n=55) olmak üzere iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Demografik veriler, klinik özellikler, laboratuvar parametreleri ile morbidite ve mortalite sonuçları kaydedildi. Sürfaktan tedavisi uygulanan olgularda tedaviye yanıt; sürfaktan öncesi, 1–4. saat ve 8–12. saatlerde SpO₂/FiO₂ (S/F) oranı kullanılarak değerlendirildi. S/F oranında ≥%50 artış sağlanması veya S/F değerinin ≥428'e ulaşması yanıt olarak kabul edildi. Olgular kalıcı, geçici, ve geç yanıt verenler olarak 3 grupta tanımlandı. Kalıcı ve geç yanıt veren olgular yanıtlı, diğerleri yanıtsız olarak sınıflandırıldı ve karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 154 olgunun %64,3'üne (n=99) sürfaktan tedavisi uygulanmıştı. Demografik ve perinatal özellikler açısından sürfaktan alan ve almayan gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Gestasyon yaşı sırasıyla 37,30±2,04 hafta ve 37,11±1,99 hafta; doğum ağırlığı 2889,64±575,54 gram ve 2936,96±570,62 gram olarak saptanmıştır (p>0,05). Y atış ön tanıları açısından değerlendirildiğinde, her iki gruptaki tüm olguların solunum sıkıntısı nedeniyle yatırıldığı görülmüştür. Sürfaktan alan grupta pnömoni (%9,1) ve RDS-benzeri tablo (%32,3) anlamlı olarak daha yüksek oranda saptanırken (sırasıyla p=0,027 ve p<0,001), TTN sürfaktan almayan grupta anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (%76,3 vs %18,1; p<0,001). İdiyopatik solunum sıkıntısı ise sürfaktan alan grupta daha yüksek oranda izlenmiştir (%38,3 vs %21,8; p<0,001).Sürfaktan replasman tedavisi alan grupta invaziv mekanik ventilasyon süresi (4 [2–7] gün vs 1 [0,5–2,5] gün), noninvaziv ventilasyon süresi, toplam ventilasyon süresi süresi anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur (p<0,001). Persistan pulmoner hipertansiyon (PPHN) ve pnömoni yalnızca sürfaktan alan grupta %9,1 oranında görülmüş ve anlamlı bulunmuştur (p=0,027). Yenidoğan yoğun bakım yatış süresi sürfaktan alan grupta anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur (13 [9–19] gün vs 9 [6–12] gün; p<0,001). Sürfaktan tedavisine 1–4. saatlerde yanıt oranı %64,6 iken, 8–12. saatlerde bu oran %46,5'e düşmüştür. Genel değerlendirmede olguların %46,5'i yanıtlı, %52,5'i yanıtsız olarak sınıflandırılmıştır. Kalıcı yanıt %28,3, geç yanıt %17,2 ve geçici yanıt %5,1 oranında saptanmıştır. SONUÇ: Geç preterm ve term yenidoğanlarda SRT uygulanan olguların daha ağır klinik tabloya sahip olduğu, daha uzun mekanik ventilasyon ve oksijen ihtiyacı ile daha uzun hastane yatışı gerektirdiği saptanmıştır. Sürfaktan tedavisine erken dönemde anlamlı bir yanıt elde edilmiş olup, olguların yaklaşık yarısında yeterli yanıt sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, sürfaktan replasman tedavisinin klinik seyir üzerindeki etkisinin hasta özellikleri ve altta yatan etiyolojiye göre değişebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Respiratory distress is one of the most common reasons for admission to neonatal intensive care units among late preterm (≥34 weeks of gestation) and term neonates. In these infants, particularly in those requiring invasive mechanical ventilation, surfactant dysfunction may develop due to various mechanisms and may aggravate the clinical course. This study aimed to compare the clinical, demographic, and laboratory characteristics, as well as morbidity and mortality outcomes, of neonates born at ≥34 weeks of gestation who were followed in the neonatal intensive care unit and required invasive mechanical ventilation, according to whether they received surfactant therapy or not. The study also aimed to evaluate the response to surfactant therapy. MATERIALS-METHODS: This retrospective, descriptive, and observational study included a total of 154 neonates born at ≥34 weeks of gestation who were followed in the Neonatal Intensive Care Unit of the University of Health Sciences İstanbul Training and Research Hospital between 01.01.2020 and 31.12.2025 and required invasive mechanical ventilation. The cases were divided into two groups as those who received surfactant therapy (n=99) and those who did not (n=55), and the groups were compared. Demographic data, clinical characteristics, laboratory parameters, and morbidity and mortality outcomes were recorded. In cases who received surfactant replacement therapy, treatment response was evaluated using the SpO₂/FiO₂ (S/F) ratio before surfactant administration and at 1–4 hours and 8–12 hours after treatment. An increase of ≥50% in the S/F ratio compared with baseline and/or reaching an S/F ratio of ≥428 was accepted as a treatment response. Cases were classified into three groups according to the timing and pattern of response: sustained, transient, and late responders. Sustained and late responders were classified as responsive, whereas the remaining cases were classified as non-responsive and compared accordingly. RESULTS: Among the 154 cases included in the study, 64.3% (n=99) received surfactant therapy. No significant difference was found between the surfactant-treated and non-treated groups in terms of demographic and prenatal characteristics (p>0.05). The mean gestational age was 37.30±2.04 weeks and 37.11±1.99 weeks, respectively; mean birth weight was 2889.64±575.54 g and 2936.96±570.62 g, with no significant difference between the groups (p>0.05).When evaluated in terms of underlying etiologies of respiratory distress, respiratory distress syndrome (RDS) and persistent pulmonary hypertension (PPHN) were significantly more common in the surfactant-treated group (9% vs 32.3%, p=0.027 and p<0.001, respectively), whereas transient tachypnea of the newborn (TTN) was significantly more frequent in the non-treated group (76.3% vs 18%; p<0.001). Idiopathic respiratory distress and pneumonia were more commonly observed in the surfactant-treated group (38.3% vs 21.8%; p<0.001).Among patients receiving surfactant therapy, the mean duration of invasive mechanical ventilation was significantly shorter in responders (4 [2–7] days) compared to non-responders (10.5 [2.5–25] days) (p<0.001). Persistent pulmonary hypertension (PPHN) and pneumothorax were significantly more frequent in non-responders (9.1%; p=0.027). Length of neonatal intensive care unit stay was also significantly shorter in the surfactant-treated group (13 [9–19] vs 9 [6–12] days; p<0.001).Response rate to treatment was 56.4% within the first 1–4 hours, decreasing to 46.5% at 8–12 hours. Overall evaluation showed that 46.5% of the cases were classified as responders. Sustained response was observed in 28.3% of cases, late response in 17.2%, and transient response in 5.1%. CONCLUSION: In late preterm and term neonates, cases who received SRT were found to have a more severe clinical condition and required longer mechanical ventilation, greater oxygen support, and longer hospitalization. A significant early response to surfactant therapy was observed, and an adequate response was achieved in approximately half of the cases. The findings suggest that the effect of surfactant replacement therapy on the clinical course may vary according to patient characteristics and the underlying etiology.determine which subgroups derive the greatest benefit from surfactant therapy.