Co-developing stem activities through design thinking approach for fifth graders
Tasarım odaklı düşünme yaklaşımı ile beşinci sınıflar için ortaklaşa stem etkinlikleri geliştirme
- Tez No: 632332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 641
Özet
STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi, ortaöğretim düzeyinde disiplinlerarası iş birliği yaparak çeşitli derslerin harmanlamasını amaçlamaktadır. Türkiye'de öğretmenlere verilen STEM eğitimlerine ve ders materyallerine bakıldığında, bunların fen bilgisi ve matematik branşlarına odaklandıkları, sosyal bilgiler, Türkçe, İngilizce veya görsel sanatlar gibi branşlar için yetersiz kaldıkları gözlenmektedir. Bu durum, farklı branşlardan öğretmenlerin kendi aralarında daha fazla iş birliği yapmaları gerektiğine işaret etmektedir. Öğrencilerin etkin katılımını önceleyen yaratıcı süreçlerin ve bu süreçleri destekleyen tasarım metotlarının eğitimde farklı amaçlar için kullanımı giderek artmaktadır; bu açıdan bakıldığında tasarım, disiplinlerarası eğitime katkı sağlayacak en önemli alanlardan bir tanesidir. Bu çalışma, farklı disiplinlerden ortaokul öğretmenlerinin STEM etkinliği geliştirmeleri ve uygulamaları için“tasarım odaklı düşünme”(TOD) yaklaşımını kullanmaktadır. Araştırmanın amacı, TOD yaklaşımının STEM eğitimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırma kapsamında geliştirilen tasarım odaklı düşünme yöntemini test etmek amacıyla 2017 ve 2018 yıllarında bir pilot ve iki ana çalışma gerçekleştirilmiştir. Ana çalışmalarda, 5. sınıf öğretmenlerinden oluşan beş kişi ve bir araştırmacı-tasarımcı ile ortak-tasarım çalıştayları düzenlenmiş ve bu çalıştaylarda öğretmenler, geliştirilen yöntemi kullanarak 5. sınıf öğrencileri için STEM etkinlikleri ve dersler tasarlamışlardır. Sonrasında bu etkinlikler ve dersler, 16 kişilik bir 5. sınıfta uygulanmıştır. Bu çalışma, ortak-tasarım çalıştayları, odak grup, grup görüşmeleri, bireysel görüşmeler, mobil cihazla anlık mesajlaşmalar ve gözlemlerden elde edilen verilerin analizini ve değerlendirmesini ele almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, TOD yaklaşımının STEM eğitiminde uygulanmasının, öğretmenlerin iş birliği yapması, disiplinlerin harmanlanması ve öğrencilerin seviyesine uygun STEM etkinliği geliştirilmesi ve uygulanması gibi STEM eğitiminin zorlu yanlarına çözümler sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, ortaokul seviyesine uygun STEM etkinliği tasarlamak ve uygulamak için geliştirilen TOD yaklaşımını öğretmenler için bir kılavuz olarak da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
STEM (Science, Technology, Engineering and Math) education aims to integrate diverse disciplines by making interdisciplinary collaboration in K-12 education. When we review the STEM training and course materials given to teachers in Turkey, it is observed that they mainly focus on science and mathematics, and remain insufficient for disciplines such as social sciences, Turkish, English or visual arts. This situation implies that teachers from diverse disciplines need to work collaboratively among themselves. Creative processes that prioritize the effective participation of students and the design methods that support these processes have been increasingly used for different purposes in education. From this perspective, design is one of the most significant areas that would contribute to interdisciplinary education. This study uses the“design thinking”(DT) approach for the development and implementation of STEM activities by secondary school teachers from various disciplines. The aim of the study is to investigate the effects of the DT approach on STEM education. To test the proposed DT approach developed within the scope of this study, one pilot and two main studies were carried out with teachers in 2017 and 2018. In the main studies, co-design workshops were organized with five 5th-grade teachers and one researcher-designer. In these workshops, teachers designed STEM activities and lessons for 5th-grade students by using the proposed DT approach. Then, STEM activities and lessons were implemented in the 5th-grade class of 16 students. The study documents the analysis and evaluation of data from co-design workshops, focus group, group interviews, individual interviews, mobile instant messaging, and observation. Findings from the study indicate that the implementation of the DT approach in STEM education presents solutions to the challenges of STEM education, including collaboration among teachers, integration of disciplines, and developing and implementing STEM activities appropriate to the learner level. This study also provides the proposed DT approach as a teachers' guide for developing and implementing STEM activities.