ST ELEVASYONU OLMAYAN AKUT KORONER SENDROM TANISI ALMIŞ HASTALARDA SERUM DİNAMİK TİOL-DİSÜLFİD HOMEOSTAZI VE GRACE SKORU İLE İLİŞKİSİ
DYNAMIC THIOL / DISULPHIDE HOMEOSTASIS AND ITS RELATIONSHIP WITH GRACE SCORE IN PATIENTS WITH NON-ST ELEVATION ACUTE CORONARY SYNDROMES
  1. Tez No: 632357
  2. Yazar: SERKAN SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Kardiyovasküler hastalıklar sanayileşmiş ülkelerde halen önde gelen ölüm nedenlerinden biri olup, bu grubun prezentasyonları arasında oldukça geniş ve heterojen bir alt grubu oluşturan akut koroner sendromların (AKS) patogenezinde, oksidatif stres önemli bir yer tutmaktadır. Dinamik tiol-disülfid homeostazının, oksidan-antioksidan dengenin devamlılığının sağlanmasında önemli rolü bulunmaktadır. Biz çalışmamızda, dinamik tiol-disülfid homeostazı parametreleri ile AKS arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Metod: Çalışmamıza hastanemiz acil servisine göğüs ağrısı ile başvurup ST elevasyonu olmayan AKS (NSTE-AKS) tanısı almış 210 hasta (ST elevasyonu olmayan miyokard infarktüsü 126 hasta, kararsız anjina 74 hasta) ve kontrol grubu olarak sağlıklı 185 kişi dahil edildi. NSTE-AKS ve kontrol gruplarının demografik ve biyokimyasal karakteristikleri kaydedildi. Hastalara başvuruda GRACE skoru ile TIMI skoru hesaplandı. Bu değerlendirmeler esnasında hastaların kan tetkikleri ve EKG tetkikleri tekrarlandı. 180 günlük takip süresince major advers kardiyovasküler olay (MACE) gelişimi takip edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular disease (CVD) remains one of the leading causes of death in industrialized countries. A quite large and heterogeneous subset of CVD are acute coronary syndromes (ACS), which oxidative stress is an important part in the pathogenesis. Dynamic homeostasis of thiol -disulfide plays an important role in ensuring the continuity of the oxidant-antioxidant balance. In our study, we aimed to show the relationship between the thiol -disulfide dynamic homeostasis parameters between ACS. Method: 210 patients, admitted the emergency department of our hospital with chest pain and diagnosed with NSTE-ACS (126 patients with NSTEMI and 74 patients with unstable angina) and 185 healthy individuals as a control group were included. Demographic and biochemical characteristics of NSTE-ACS and control groups were recorded. GRACE score and TIMI score were calculated on hospital admission. Major cardiovascular event development were followed for 180 days. Results: When baseline biochemical characteristics evaluated, native thiol, total thiol levels, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol and native thiol/total thiol ratios were significantly lower in the group with NSTE-ACS (for each p < 0.001). A relationship between high clinical risk scores and parameters of dynamic homeostasis of thiol –disulfide was observed. GRACE risk score subgroups (GRACE < 108 points, 108-140 points GRACE , GRACE > 140 points), when analyzed, the native thiol and total thiol levels were found to showing statistically significant differences (p < 0.001). Native thiol and total thiol levels were found to correlate with TIMI score, NLR, and troponin (for each p < 0.001). The multivariate logistic regression analysis showed that MACE is associated with GRACE score (p: 0.028), and native thiol (p: 0.040). Conclusion: When NSTE-ACS patients compared with the control group, parameters of dynamic homeostasis of thiol -disulfide showed significant differences. In addition, these parameters were found associated with GRACE score, and TIMI score. In these patient group, the native thiol levels were found to be an independent predictor of the MACE.