Bir itibar bileşeni olarak kurumsal sosyal sorumluluk
Corporate social responsibility as a reputation component
  1. Tez No: 632369
  2. Yazar: AYŞE GEDİKÇİ ÖNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bir parçası olduğu toplumsal ve ekolojik çevreye karşı görev ve sorumluluklarını yerine getiren işletmelerin maddi ve manevi değer kazandığının anlaşılması sosyal sorumluluk kavramına verilen önemin artmasına neden olmuştur. İşletmelerin, topluma karşı olan görev ve sorumluluklarını yerine getirirken iyi niyet veya stratejik bakış açısına sahip olmasına bakılmaksızın çeşitli kazanımlar elde ettiği doğrulanmıştır. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi kurumsal itibar kavramıyla ifade dilen toplum nezdinde sağlanan güven ve saygınlık duygusudur. Bu çalışma ile bir işletme örneği üzerinden kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının kurumsal itibar üzerine etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Sosyal sorumluluk ve kurumsal itibar kavramları alt boyutları ile ele alınarak aralarındaki ilişki ve birbirlerini etkileme düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmayla ayrıca kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarında ele alınması gereken temel amaç, konu, hedef kitle ve uygulama yöntemlerine ilişkin genel halk kitlesinin öncelikleri de tespit edilmeye çalışılmıştır. Konya ili genelinde gerçekleştirilen uygulamada, tabakalı örneklem yöntemine göre belirlenmiş 600 kişiye yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Performing their social responsibilities towards the social and ecological environment of businesses causes them to gain value materially and spiritually. This situation has caused businesses to give more importance to the concept of social responsibility. It has been confirmed with that businesses have achieved a variety of gains regardless of their goodwill or strategic viewpoint in fulfilling their duties and responsibilities towards society. One of them is concept of corporate reputation known as sense of trust and respectability. In this study, the effects of corporate social responsibility studies on corporate reputation are tried to be determined through a firm case. The concepts of social responsibility and corporate reputation are deal with their sub-dimensions and the levels of their influence on each other will be found out. In addition to these in this study, the priorities of the general public regarding corporate social responsibility practices, main purpose, subject, target group and implementation methods will be determined as well. In the application carried out in Konya, a face to face survey technique was applied to 600 participants determined according to the stratified sampling method.