Yönetimde iletişim ve başarı
  1. Tez No: 63239
  2. Yazar: VEYİS CANLIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yönetim, önceden belirlenmiş bir amacın gerçekleştirilmesi, çeşitli unsurların daha ekonomik ve daha iyi bir biçimde kullanılmasıdır. İletişimle bütün bu unsurlar arasındaki koordinasyon sağlanmaktadır. İnsanların, kuruluşların amaçlarının gerçekleştirilmesi için bir örgüte ve yönetime gerek vardır. Yönetimde amaçların belirlenmesi, planların yapılması, uygulanması ve değerlendirilmesi aşamaları örgütsel iletişim (yönetsel iletişim) vasıtasıyla etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Örgütün yaşaması için dış çevreyle de sürekli bir iletişim kurması gerekir. Yönetici, belirlenen amaçlara ulaşabilmek için diğer çalışanlara talimatlarını iletişim vasıtasıyla vermektedir. Bu çalışmamızda, iletişim, yönetim ve örgütün tanımlan yapılarak yönetim teorileri, örgüt kültürü ve gelecekte yönetim ve yönetici konulan incelenmiştir. Daha sonra yönetsel iletişimin tanımı yapılmış, örgütsel iletişim türlerine, iletişim ağlarına ve örgütsel iletişimi etkileyen faktörlere değinilmiştir. Yönetimde iletişimi iyileştirmek için yapılacak çalışmalar, örgütsel iletişim aşamaları ve örgütsel başarı incelenerek bu temeller altında örgütsel iletişim ve başarı arasındaki ilişki incelenmiş ve örgütsel iletişimin başarıya etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Örgütte iletişimin etkin kullanılması, örgütün amaçlarına ulaşmasında ve başarılı olmasında en önemli faktörlerden biridir. Örgütte iç ve dış çevreyle iletişimin iyi olması örgütün başarısına önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Management is the art of gathering various elements in a more economic and efficient way to fullfill an aim. The coordination among these elements is performed by communication. İn order to attain the aims of people or organizations, mankind needs a network and a management. By the way of organizational communication (managerial communication), the phrases of the determination of targets, to achieve practice and evaluate the plus is accomplished with efficiency it is a must for an organization to communicate with outside circles to survive. The manager gives his/her orders to employers by means of communication to reach pre-determined goals. In this study, the topics of management, organizational culture, management and manager in the future are dealth with. Later on, the definition organizational communication is given and probed the various ways of organizational communication, communication network and the factors affecting organizational communication by exploring the ways to ameliorate the effectiveness of organizational communication, the phrases of organizational communication and organizational success, the correlation between organizational communication and overall success have been studied. Also I tried to figure out the impact of organizational communication on overall success. The efficient use of organizational communication is one of the most important factors to attain the goals of the organization and its success. The communication at the organization with the inner and outer circle will exchange the overall success of the organization.