Ortodontik maloklüzyonların derecesi ile tedaviye yönelik motivasyon faktörleri arasındaki ilişkinin Q-metodolojisi ile incelenmesi
Investigation of the relationship between the degree of orthodontic malocclusions and motivational factors for the treatment with Q-methodology
- Tez No: 632397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİROL ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, ICON ve Angle sınıflamasıyla belirlenen maloklüzyon dereceleri ile hasta ve velinin Q-metodolojisiyle belirlenen tedaviye yönelik motivasyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız anket çalışması olarak tasarlanmıştır. Ortodontik tedavi talebi ile kliniğimize başvuran 15-18 yaş aralığında 57'si erkek 69'u kadın toplam 126 birey ve bu bireylerin velileri dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından hastaların Angle sınıflamasına göre maloklüzyon derecesi ve ICON değeri belirlenmiştir. İfadeler katılımcılar tarafından Q-metodolojisinin yapısal tasarımına göre sıralanmıştır. Her bir sıralama için faktör analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda erkek hastaları ortodontik tedaviye motive eden 7, kadın hastaları ise 4 faktör belirlenmiştir. Bu faktörler içinde hastaları ortodontik tedaviye motive eden temel faktör estetik kaygılar olmuştur. Çocuklarının ortodontik tedavi görmesi için erkek hastaların velilerini motive eden 5, kadın hastaların velileri için 4 faktör belirlenmiştir. Gelecekteki sorunları önlemek için çocuklarını ergenlik döneminde tedavi ettirme isteği velilerin temel motivasyon faktörü olarak belirlenmiştir. Sınıf II iskeletsel ve Sınıf II div1 dişsel maloklüzyonlu erkek hastalar ile Sınıf I iskeletsel ve dişsel maloklüzyonlu kadın hastaların en yüksek motivasyona sahip olduğu belirlenmiştir ve temel motivasyon faktörleri estetik olmuştur. Hem erkek hem kadınlarda ICON değerleri 51-63 arasında olan hastaların motivasyonları en yüksek görülmüştür. Hastaların motivasyonu içsel kaynaklı bulunmuştur. Alay edilme, lakap takma gibi etkenler ortodontik tedaviye motive eden unsurlar olmamıştır. Veliler maloklüzyonu çocukların psikosoyal durumunu etkileyip tedaviye yönlendiren bir motivasyon unsuru olarak görmemiştir. Sonuç olarak cinsiyet ayrımı görülmeksizin estetik kaygılar 15-18 yaş grubu hastalarda temel motivasyon kaynağı olarak belirlenmiştir. Dişsel maloklüzyonlar iskeletsel maloklüzyonlardan daha fazla algılanmıştır. Bu çalışma, Q-metodolojisinin ortodonti araştırmalarında kullanılabilen yeni ve etkili bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between the Degree of Orthodontic Malocclusions and Motivational Factors for the Treatment with Q-Methodology In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the degree of malocclusion determined by ICON and Angle classification, and the patient's and parent's motivation for treatment determined by the Q-methodology. Our study is designed as a survey. Study contain a total of 126 individuals, including 57 males, 69 females, and their parents, who were admitted to our clinic with an orthodontic treatment request. The degree of malocclusion -according to Angle classification- and ICON value of patients were determined by the researcher. The statements were listed by the participants according to the structural design of the Q-methodology. Factor analysis was applied for each sort. As a result of the analysis, 7 factors for male and 4 factors for female patients were determined for motivating orthodontic treatment. Among these factors, the main factor motivating patients to orthodontic treatment has been aesthetic concerns. 5 factors for parents of male and 4 factors for parents of female patients were determined for motivating orthodontic treatment of their children. The main motivation for parent to take their children to orthodontic treatment in adolescense is prevent future problems in this period. Male patients with Class II skeletal and Class II div1 dental malocclusion and female patients with Class I skeletal and dental malocclusion were found to have the highest motivation and the main motivation factors were aesthetic. Highest motivation both in men and women were found patients with ıcon values between 51-63. It is found that patients have internal motivation. Reasons such as teasing and nickname were not found motivational factors for orthodontic treatment. Parents didn't see malocclusion as a factor effecting their children's psychosocial condition for motivation of treatment. As result, aesthetic concerns is the main motivation source were found without gender differences in age group of 15-18. Dental malocclusions were spotted more than skeletal malocclusions. This study shows, Q-methodology is new and effective tool in orthodontic researches.