Fibromiyalji hastalarında plazma total antioksidan, total oksidan, tiyol-disülfit ve optik koherens tomografi verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma total antioxidant, total oxidant, thiol-disulphide and optical coherence tomography data in fibromyalgia patients
- Tez No: 632398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN YETİŞGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM TOPTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Fibromyalji sendromu (FMS) yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk, uyku bozukluğu, spesifik anatomik noktalarda hassasiyet, bilişsel ve kognitif fonksiyon bozukluğu ve depresyon gibi birçok farklı semptomun yer aldığı klinik bir tablo olarak tanımlanmaktadır. Multifaktöryel olarak kabul edilen etyopatogenezi, halen tam açıklanamamış bu hastalıkta oksidatif stres de suçlanan faktörler arasındadır. Tiyol/disülfit homeostazı ve total oksidan durum (TOS), total antioksidan durum (TAS), oksidatif stres indeksi (OSI) gibi oksidatif stres parametrelerinin ölçülmesi vücut oksidan/antioksidan dengesi hakkında bilgi verebilir. Optik koherens tomografi (OKT), X-ışını veya kontrast madde kullanmadan, biyolojik dokularda yüksek çözünürlüklü kesitsel görüntüleme sağlayan bir tanı yöntemidir. Literatürde FMS'li hasta grubunda tiyol/disülfit homeostazı, TAS, TOS ve OSI parametreleri ile OKT bulgularının ilişkisinin incelendiği herhangi araştırmaya rastlamadık. Literatürde bu yönden bir ilk olan çalışmamızda FMS etyopatogenezinde rolü olduğu düşünülen oksidan/antioksidan denge ile OKT bulgularının ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) 2010 Fibromiyalji tanı kriterlerine göre son 5 yıl içinde tanı almış veya yeni tanı konulmuş 20-50 yaş arası 39 kadın FMS hastası ve 41 sağlıklı gönüllü dahil edildi. FMS'li grubun fibromyalji etki anketi (FIQ) ve vizüel ağrı skalası (VAS) ölçümleri ile kullanmakta oldukları ilaçlar tespit edildi. Her iki grubun plazma nativ tiyol (NT), total tiyol (TT), disülfit (DS), NT/TT, DS/NT, DS/TT, TOS, TAS ve OSI değerleri ile göz OKT ölçümleri belirlendi. OKT ölçümlerinde subfoveal koroid tabaka, retinal sinir lifi tabakası, ganglion hücre katmanı ve makula kalınlıklarına bakıldı. Bulgular: Sağlıklı kontrol grubuna göre FMS'li hasta grubunda, TAS, TOS, NT, TT, DS seviyeleri yüksek iken (tüm 0,05). FMS'li hastalar FIQ XI sonuçlarına göre (FIQ≤50 ve >50 olarak) iki alt gruba ayrıldığında; >50 olan grubun TAS seviyesi düşük (p=0,020), OSI değerinin ise yüksek olduğu (p=0,018) tespit edildi. Sonuç: FMS'li hastalarda, innervasyonu otonom sinir sistemi yoluyla olan göz koroid kalınlığında incelme tespit edilmesi, hastalıkta görülebilen otonom sinir sistemi anormalliklerini desteklemektedir. TOS seviyelerindeki artış, TAS artışına göre çok daha anlamlı düzeyde yüksek olması nedeniyle, artmış oksidan duruma kompanzasyon amaçlı antioksidan düzeyin de arttığını düşündürmektedir. OSI değerleri benzer olduğu için oksidatif streste artma tespit etmediğimizi belirtebiliriz. FIQ skoru yüksek, semptom ve şikâyetleri fazla olan, FMS'li hastaların oksidatif stres yönünden incelenmesi ve olası komplikasyonlar yönünden dikkat edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia syndrome (FMS) is defined as a clinical picture with many different symptoms such as widespread pain, weakness, fatigue, sleep disturbance, sensitivity at specific anatomical points, cognitive dysfunction, and depression. Its etiopathogenesis is multifactorial, and among the factors the role of oxidative stress in FMS has not been fully explained yet. Measuring oxidative stress parameters such as thiol/disulfide homeostasis and total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), oxidative stress index (OSI) can provide information about body oxidant/antioxidant balance. Optical coherence tomography (OCT) is a diagnostic method that provides high resolution cross-sectional imaging of biological tissues without using x-ray or contrast media. In the literature, we did not find any research investigating the relationship between thiol/disulfide homeostasis and TAS, TOS and OSI parameters with OCT findings in the FMS patient group. In this study, which is the first in the literature, we aimed to investigate the relationship between oxidant/antioxidant balance and OCT findings in patients with FMS. Methods: A total of 39 female patients with FMS and 41 healthy volunteers aged between 20 and 50 years old who were diagnosed or newly diagnosed in the last 5 years were included in the study according to the American Colleague of Rheumatology (ACR) 2010 Fibromyalgia diagnostic criteria. Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and Visual Analogue Scale (VAS) pain measurements of the group with FMS and the drugs they used were determined. Plasma native thiol (NT), total thiol (TT), disulfide (DS), NT/TT, DS/NT, DS/TT, TOS, TAS and OSI values and eye OCT measurements were evaluated. Regarding OCT measurements, subfoveal choroid layer, retinal nerve fiber layer, ganglion cell layer and macular thickness were assessed. Results: When compared to the healthy control group, TAS, TOS, NT, TT, DS levels were high in the FMS patient group (all p0.05). The increase in TOS levels (p50); it was observed that the TAS level was lower (p=0.020) and the OSI value was higher (p=0.018) in the group with FIQ >50 than in the group FIQ ≤50. Conclusion: In patients with FMS, detection of thinning of the eye choroid thickness, the innervation of which is through the autonomic nervous system, supports the autonomic nervous system abnormalities that can be seen in the disease. The increase in TOS levels suggests that the level of antioxidants for compensation of increased oxidant status also increases due to the fact that it is much higher than TAS increase. Since the OSI values are similar, we can state that we did not detect an increase in oxidative stress. We think that FMS patients with high FIQ score, symptoms and complaints should be evaluated in terms of oxidative stress and related possible complications.