Kılık-kıyafet devrimi ve propaganda
  1. Tez No: 63240
  2. Yazar: ZELİHA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Türk İnkılap Tarihi, Public Relations, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET M.Kemal topyekün bir batılılaşmadan yana olduğu için devletin yapısına ve felsefesine ilişkin bir dizi devrimlerin hemen arkasından kılık-kıyafet alanında da devrim yapmayı gerekli görmüştür. M.Kemal'in kılık-kıyafet (şapka) devrimi sırasında başarılı bir propaganda fa aliyeti yürüttüğü görülür. M.Kemal halkın fes, sarık, şalvar, çakşır, göynek, çarık vb. giymekten vazgeçip şapka, gömlek, kravat, yelek, pantalon vb. giymelerini istediği için tutum değiştirme faaliyetinin kaynağı konumundadır. Tutum değişikliği önerisinde eğer hedef yüksek prestije sahip bir kişi ise değişiklik önerisi daha kolay kabul görür. M.Kemal'in askeri zaferleri O'na yüksek prestij sağlamıştı. Yine M. Kemal'in mantıklı, gerçekçi, samimi bir kişiliğe sahip olması da halk üzerinde güven duygusu oluşturmuştu. Ayrıca dili de insanları ikna etmede başarıyla kullanabiliyordu. Hedefin tutumunu değiştirmesinde kaynağın prestiji etkili olduğu gibi propagandacının tutumu ile hedef kitlenin tutumu arasındaki farkın büyüklüğü ve hedefin sözkonusu tutumuna ne kadar bağlı olduğu da önemlidir. 1925 yılı itibariyle şapka ve batılı kılık-kıyafetleri giymek halkın büyük çoğunluğu tarafından güç kabul edilebilir bir tutum değişikliği önerisi olmakla birlikte yine de bu tutum önerisine karşı toplumdaki tepkiler üç şekilde ortaya çıkmıştır. Özellikle dini değerlerine bağlı olan kesim batılı kılık-kıyafetleri giymeyi dine ay kırı buldukları için reddetmişlerdir. Diğer grup yeniliklere açık olan, toplumun gerisinde kalmayı istemeyen kesim özellikle M. Kemal'in yüksek prestij sahibi bir kişi olmasından da etkilenerek batılı kılık-kıyafetleri giymeyi benimsemişlerdir. Üçüncü grupta ise M.Kemal'in yakın arkadaşları ve bir grup alafranga yer alırlar ki, bunlar zaten zaman zaman batılı kıyafetleri giymekte olduklarından bunları kolayca benimsemişlerdir. M.Kemal'in propagandasını etkin kılan bir özellik de hedef kitleyi karşıt propagandaya karşı aydınlatmasıdır. M.Kemal Kastamonu seyahati boyunca halkı etkileyici konuşmalar yaparak onları duygusal olarak etkilemiştir. Bazen de onları çağdaş yenilikleri benimseme konusunda mantıklı olmaya davet ederek ussal yönden etkilemiştir.M.Kemal'in propagandasını başarılı kılan bir diğer etken iletişimde tekrar olgusudur. Anadolu basınını kurarak bundan azami ölçüde faydalanmıştır. Yazılı basın, şapka konusunda M. Kemal'in Kastamonu seyahatinden önce kamuoyu oluşturma çalışmalarına başlamış ve sonrasında da devam etmiştir. İletişim ortamının olumlu olması da M. Kemal'in propagandasını başarılı kılan diğer etkendir. M.Kemal şapka ve batılı kıyafetlerin nisbi avantajlarını öne çıkartarak onların kabul edilmesini sağlamıştır. İlk olarak şapkanın orijin açısından nisbi avantajını ortaya koymuştur. M.Kemal'e göre eski tarz kıyafetler Osmanlı'yı hatırlatıyordu. Ama batılı kıyafetler modern bir Türkiye için gerekliydi. İkinci olarak M.Kemal şapka ve batılı kılık-kıyafetin gözlenebilirlik açısından nisbi avantajlarını ortaya koymuştur.Göstererek ispat etmek insanları iknada en inandırıcı yol olduğu için M.Kemal şapkası ve batılı tarz kıyafetiyle Kastamonu halkının karşısına çıkarak bunları tanıtmıştır. Üçüncü olarak ise M.Kemal bu kıyafetlerin uygunluk açısından nisbi avantajlarını ortaya koymuştur. M.Kemal'in tutum önerisi ile kendi tutumu arasında çok fazla bir farkın olduğu muhafazakar insanlar için yeni tarz kıyafetleri giymenin inanç ve değer sistemlerine ay kırı olduğu, M.Kemal'in tutum önerisi ile kendi tutumu arasında orta derecede ve çok az derecede bir farkın olduğu hedef kitleler için yeni tarz kıyafetleri giymenin inanç, değer sistemlerine uygun olduğu tesbit edilmiştir. Şapka ve batılı kıyafetlerin pahalı olmaları ve az bulunur olmaları ise bu kıyafetlerin dezavantajını oluşturduğu görülmüştür. M.Kemal'in başarılı propaganda faaliyetlerinin temel nedeni yüksek prestiji ve dili ustalıkla kullanmasıdır. M.Kemal'in başarılı propaganda faaliyetleri sonucunda - kırsal kesimdeki in sanlar ve büyük kentlerde dini kaygılarla batılı kıyafeti giymeyi reddeden insanlar dışında - büyük kent halklarının çoğunun batılı kılık-kıyafete uygun giyinmeye başladıkları görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mustafa Kemal was in favour of a totally westernization so he had seen necessary to make reforms in dress field just after a series of reforms connected with the structure and philosophy of the state. It has been seen that Mustafa Kemal had executed a successful propaganda during the (hat) reform. Mustafa Kemal is the source of the manner differentiation just because he had wanted the people to wear shirt, necktie, vest, trousers etc. whereas wearing fez, turban, shalwar, etc. In manner differentiation suggestion if the target is a high prestige person, differentiation suggestions are accepted more easily. The war victories of Mustafa Kemal have given him a high prestige. Again Mustafa Kemal had created a reliable effect on the people by his logical, realist, sincere personality peculiarities. His language using in convincing the people is also a reason of his success. As the effect of the prestige of the source on the differentiation of the source; it is also important the size of the difference between the manner of propagandist and and the manner of target and how he is connected the manner of the source. By the time 1925, wearing hat and some western dresses were difficulty accepted manner differentiation by the massive of the people. However we can see the existence of three different groups in the society. Particularly the religious group had refused the western dresses just because they had seen these dresses irreligious. Another group had accepted wearing the western dresses because they were open to reforms, who do not want to back of the society and, they had been effected from the prestige of Mustafa Kemai. In the third group there are close friends of Mustafa Kemal and the people who lives in western styles. They were wearing western dresses time to time so they accepted easily wearing western dresses. One of the peculiarities which makes effective the propaganda of Mustafa Kemal was that he had not only given his own messages to target population but also given against thoughts and by this warned the people. Mustafa Kemal have effected the people during Kastamonu Visit by giving sensitive speeches. And sometimes he have used effective and discrete communication masterly to ask the people to behave intelligently in accepting the contemporary newness.Another effect that makes the propaganda of Mustafa Kemal successful is the repeat in communication phenomenon. He benefited from Anatolian press which organized by him. Press began the public opinion works before his Kastamonu Visit and continued afterward. Another effect that makes propaganda of Mustafa Kemal is that the communication situation was positive. While introducing the hat and Western dresses, Mustafa Kemal has fronted their some proportional advantages and provided their acceptance. He has put firstly hat's proportional advantages according to its origin. According to Mustafa Kemal old style dresses were remembering the Ottomans. But Western dresses are necessary for a modern Türkiye. Secondly he has put observational proportional advantages of hat and dresses.Proof by showing is the most confidential way in convincing people. So Mustafa Kemal has showed himself by hat and Western dresses in front of Kastamonu people and introduced them. And thirdly he has put proportional advantages of hat and Western dresses according to their appropriateness. According to theese, it was proved that: Wearing hat and Western dresses is against the value and belief systems of the conservative people whose manners and Mustafa Kemal's manner suggestion are different; Wearing hat and Western dresses is appropriate to value and belief systems of the target people whose manners and Mustafa Kemal's manner suggestion are middle different; And wearing hat and Western dresses is appropriate to value and belief systems of target people whose manners and Mustafa Kemal's manner suggestion are very little different. It was seen that being expensive and unusual are disadvantages of hat and western dresses. The basic reason of successful propaganda works of Mustafa Kemal during the dress reforms is that he has a high prestige and was using the language masterly. As a conclusion of Mustafa Kemal's successful propaganda works, generally most of the urban and metropolitan people accepted wearing hat and Western dresses; but rural people refused wearing of them just because of their religious believes.