Zemin mekaniğinde endeks deneyleri için internet tabanlı bir uygulamanın geliştirilmesi
Development of a web-based application for index tests in soil mechanics
- Tez No: 632434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Zeminlere ait fiziksel, boyutsal ve yapısal birtakım endeks özelliklerin saptanması, bir geoteknik mühendisliği çalışmasının en önemli adımlarından birini oluşturmaktadır. Zeminlere ait bu temel özellikler ise, belirli geoteknik laboratuvar/arazi deneylerinin yapılması neticesinde belirlenebilmektedir. Bu kapsamda yapılan deneylerin bağlı olduğu normlara uygun olarak gerçekleştirilmesinin yanında, bu deneylere ait matematiksel hesaplamaların hatasız ve esnek bir biçimde yürütülmesi de ayrı bir önem arz etmektedir. Deneylerin niceliği, bazı deneylere ait çok adımlı veri alma süreci ve deney değerlendirme yöntemine erişebilirlik gibi hususlar göz önüne alındığında bu konuda geniş̧ kapsamlı bir çalışma yapılması gerekli görülmüştür. Bu tez çalışmasında; zemin endeks özelliklerini belirlemek için kullanılan deneylerin (birim hacim ağırlık, su içeriği, özgül ağırlık, kıvam limitleri, elek analizi, hidrometre, kompaksiyon, kum konisi, sınıflandırma) esas alındığı, ASP.NET Core çapraz geliştirme platformu çatısı altında ve C#, JavaScript ile HTML yazılım dilleri aracılığıyla kodlanarak internet tabanlı sanal bir geoteknik mühendisliği yazılımı geliştirilmiştir. Yazılımda yer alan deneylerdeki tüm girdi verileri ile birtakım sonuç çıktıları, Entity Framework Core aracılığıyla derlenerek Azure bulut platform hizmeti içerisinde oluşturulan uzaktan erişimli bir SQL veri tabanına aktarılması sağlanmıştır. Böylelikle son kullanıcılara tercihlerine bağlı olarak, bir internet tarayıcısı üzerinden uzaktan erişimli bir veritabanıyla haberleşmeli ya da yerel sunucu üzerinden sınırlı sayıda veri kaydedilebilir şekilde derlemeli olarak iki farklı kullanım seçeneği sunulmuştur. Yazılımın doğrulaması, literatürde yer alan deneysel veriler kullanılarak sağlanmıştır. Veri yoğunluğunun artması halinde gerçek cihazlar üzerinde disk depolama alanına ihtiyaç duyulması ve olası bir sorunda deneylere ait tüm girdi-çıktı verilerinin yitirilmesi gibi durumlara karşın geliştirilen bu yazılım ile kalıcı bir çözüm sunulmuştur. Geliştirilen geoteknik web yazılımı; Türkçe ve İngilizce dil seçeneklerinde erişime sunularak, ulusal ve uluslararası ölçekte, eş zamanlı ve çok kullanıcılı bir şekilde kullanılabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In geotechnical engineering, physical, dimensional and structural index properties of soils constitute one of the most important design steps of an ongoing geotechnical study. These basic properties of soils can be determined as a result of certain geotechnical laboratory / in-situ tests. In addition to carrying out the experiments carried out in this context in accordance with the norms to which it is based, it is also important to carry out mathematical calculations of these experiments in an error-free and flexible manner. Considering the number of experiments, the multi-step data retrieval process of some experiments and the accessibility of the test evaluation method, a comprehensive study on this subject was deemed necessary. In this thesis; a virtual geotechnical engineering software which is a web-based application has been developed based on the experiments (unit volume weight, moisture content, specific gravity, Atterberg limits, sieve analysis, hydrometer test, compaction test, sand cone test, soil classification) used to determine the properties of soil index were programmed with C#, JavaScript, HTML programming languages under the ASP.NET Core cross-platform framework. All input data in the experiments included in the software and some output outputs were compiled through Entity Framework Core and migrated to a remote SQL database created in Azure cloud platform service. Thus, end-users are offered two different usage options depending on their preferences by communicating with an internet browser or compiling a limited number of data on the local servers. The validation of the software was provided by using experimental data in the literature. Consequently, a permanent solution is provided with this software which is developed against the loss of all input-output data of experiments in a possible problem and needing disk storage space on real devices in case of increased data density. Thanks to this geotechnical web application; Turkish and English language options have been made available and can be used at the national and international scales simultaneously and in a multi-user manner.