Görsel programlamanın zemin mekaniğinde kullanımı
Visual programming soil mechanics
- Tez No: 78826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Günümüzde önemi giderek artan yapı-zemin ilişkilerinin belirlenmesi, zemin mekaniğinin konusunu oluşturmakla birlikte, yapılan çalışmaların kısa sürede sonuçlandırılması da, yapıların güvenliği açısından uygun temel sistemleri üzerinde inşaa edilmesi açısından gereklidir. Zeminlerin mühendislik davranışlarını tanımlayan birçok parametrelerin belirlenmesi deneysel yöntemlerle yapılmakta ve bu yapılırken de arazide geçerli olacak koşulların göz önünde tutularak irdelenmesi, zemin mekaniğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, yapı-zemin ilişkisinin kurulmasında ve zeminlerin mühendislik davranışlarının belirlenmesine yönelik olarak gelişen bilgisayar program kodlama sistemleri ile münferit olarak hazırlanan programların bir bütün halinde Visual Basic 3.0 program kodlama sistemi ile değerlendirilmesi konu edilmiştir. Visual Basic 3.0 program kodlama sistemi ile hazırlanan VISUAL ZEMİN 1.0 ile yurt dışından evvelce ithal edilen münferit programların, satın alımındaki ekonomik kayıplar en aza indirgenmiştir. Böylece, yazılımın mevcut laboratuar sistemine uyumluluğu temin edilmiştir. Türkçe, olarak kullanılması kolay olan bu yazılım, sektörel kullanıma en iyi uygulama imkanı sunmaktadır. Bu yazılım, zemin parametrelerinin belirlenmesindeki hesap ve yöntemler kullanılarak programlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, not only determination, whose significance has been gradually increasing, of soil- structure relations but also achievement the studies in a very short time is required, regarding concerning the construction of the structures safely convenient foundation systems. Determination of most parameters defining soil behavior in engineering aspect is carried out through experimental methots, and in this study, examining the conditions to be current at site (in-stiu) is the main part of 'Soil Mechanics'. This study has considered the evulation of the experimental methods, which are used in engineering for both the determination of soil behaviors and setting up soil-foundation relations through computer-aided coding system (Visual Basic 3.0) developing parallel to technology. With Visual Zemin 1.0 using Visual Basic 3.0, a few modules of related programmes previously imported have minimized the economical losts in purchasing. Therefore, the software compatible to existing laboratory system has been provided. Easy-to-use software presents the best way to practise in the sectoral use in Turkish. It is programmed by using the calculations and methods in determining the soil parameters.