Enjekte edilebilen trombositten zengin fibrinin implant stabilitesi üzerine etkileri
The effects of injectable platelet rich fibrin on implant stability
- Tez No: 632444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENK DURMUŞLAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı enjekte edilebilen trombositten zengin fibrinin (ETZF) implant stabilitesi üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla 40 adet implant hastaların alt çenelerine uygulandı ve sonrasında rezonans frekans analizi (RFA) yöntemi ile stabilite ölçümleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen implantların 20 tanesi kontrol grubu, 20 tanesi çalışma (ETZF) grubu olacak şekilde çalışma sürdürüldü. Çalışma grubunda ETZF hem implant yüzeyine hem de implant soketine enjektör yardımıyla uygulandı. Hastaların implant operasyonları esnasında, 1. haftada, 2. haftada ve 4. haftalardaki implant stabiliteleri RFA yöntemi ile yapıldı ve implant stabilite katsayısı (ISQ-implant stability quotient) ortalama değerleri elde edildi. Stabilite ölçüm dönemleri sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kontrol grubunda ilk haftada ISQ ortalama değerlerindeki düşüşün istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Sonraki haftalarda yapılan değerlendirmelerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı rapor edildi. Çalışma grubunda ise ölçüm dönemlerinde ISQ değerlerinde artış olduğu ve 2. ve 4. haftalardaki artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Sonuçlar değerlendirildiğinde ETZF'nin erken dönem implant stabilitesi üzerine olumlu etkileri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of injectable platelet-rich fibrin (i-PRF) on implant stability. For this purpose, it is planned to apply 40 implants to the lower jaws of patients and then evaluate them with resonance frequency analysis (RFA). The study was carried out as 20 of the implants included in the study were control groups and 20 of them were study (i-PRF) groups. In the study group, ETZF was applied to both the implant surface and the implant socket with the help of an injector. During the implant operations of the patients, RFA analysis was performed at week 1, week 2 and week 4, and the mean values of implant stability quotient were obtained. When the results obtained after the stability measurement periods were completed, it was seen that the decrease in the mean values of ISQ in the control group was statistically significant in the first week. It was reported that the evaluations made in the following weeks were not statistically significant. In the study group, it was observed that there was an increase in ISQ values during the measurement periods and the increase in the 2nd and 4th weeks was statistically significant. When the results were evaluated, i-PRF had positive effects on early implant stability.