Tek merkezde takip edilen ayaktan perkütan koroner girişim hastalarında 1 ve 30 günlük güvenlik çalışması
1 and 30 days safety study in ambulatory percutaneus coronary intervention patients followed in single center
- Tez No: 632446
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde seçilmiş vakalarda perkütan koroner girişim günübirlik bir tedavi modalitesi olma yönünde hızla gelişmektedir. Gelişmiş stent teknolojisi, antiplatelet tedaviler ve transradiyal yaklaşım için klinik tecrübenin artması sayesinde hastalara güvenle perkütan koroner girişim yapılmaktadır. Stent trombozu ve hemostaz problemlerinin minimalize olduğu günümüzde hastalar aynı gün güvenli şekilde evlerine gönderilebilmektedir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı servislerinde, Ocak 2010 ile Ocak 2020 tarihleri arasında elektif şartlarda yapılan başarılı Transradiyal perkütan koroner girişim ardından aynı gün taburcu edilen (n=158) ve ertesi gün taburcu edilen (n=161) hastanın klinik ve anjiyografik özellikleri retrospektif olarak karşılaştırıldı. Çalışmanın primer sonlanım noktası işlemden sonra 1. ve 30. günde MACE (Ölüm, Mİ, İnme ve Radiyal girişim yeri komplikasyonu) tespit edilmedi %0 (n=0). Çalışmanın sekonder sonlanım noktası; 1. ve 30. günde tekrarlayan PKG ihtiyacı, acil CABG ve işlem ilişkili hospitalizasyon, aynı gün taburcu kolunda %0.3 (n=1) olarak görüldü. Sonuç olarak başarılı transradiyal perkütan koroner girişim sonrasında seçilmiş hastalar güvenli şekilde aynı gün taburcu edilebilirler.
Özet (Çeviri)
Today, percutaneous coronary intervention in selected cases is rapidly developing in order to be a same-day treatment modality. Percutaneous coronary intervention is applied to patients safely thanks to advanced stent technology, antiplatelet therapy and increased clinical experience for the transradial approach. Today, stent thrombosis and hemostasis problems were minimalized and patients can be safely sent their home on the same day. In this study the clinical and angiography characteristics of the patients, who were discharged on the same day (n=158) and discharged the next day (n=161) after successful Transradial percutaneous coronary intervention applied under elective conditions in Ankara University, School of Medicine, Department of Cardiology services between January 2010 and January 2020, were compared retrospectively. The primary endpoint of the study: MACE (Death, MI, Stroke, and Radial site complication) was not detected on the 1st and 30th days after the procedure 0% (n = 0). The secondary endpoint of the study: Recurrent PCI requirement, emergency CABG and procedure-related hospitalization on the 1st and 30th days were 0.3% (n=1) on the same-day discharge group. Consequently, selected patients following successful transradial percutaneous coronary intervention can be safely discharged on the same day.