Selülit hastalarının sosyodemografik klinik, biyokimyasal ve mikrobiyolojik analizi; üçüncü basamak tek merkez takip sonuçlarının incelenmesi
Sociodemographic clinical, biochemical and microbiological analysis of cellulite patients; examination of third stage single center follow-up results
  1. Tez No: 805656
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Morbidite, erken komplikasyonlar ve sık nüksleri önlemek için selülitin risk faktörlerinin ve toplumun sosyodemografik yapısının iyi anlaşılması, klinik ve mikrobiyolojik parametrelerin iyi okunması çok önemlidir. Üçüncü basamak tek merkezde yapılan bu çalışmada selülit hastalarının sosyodemografik, klinik, biyokimyasal, mikrobiyolojik ve takip sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma S.B.Ü. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniğinde yürütülmüştür. Tek merkezli, retrospektif ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Bu çalışmaya 01.11.2016 - 19.08.2021 tarihleri arasında Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniğine selülit tanısı ile başvuran 3-103 yaş arası 629 hasta dâhil edilmiştir. Bu çalışmada hastaların demografik özellikleri, predispozan faktör varlığı, selülit tutulum bölgesi, tarafı, atak özellikleri, hastaneye yatış durumu, hastaneye yatış süresi, tedavide kullanılan ajanlar, tedavi süreleri, doku kültürü, yara sürüntü kültürü, kan kültürü, biyokimya ve ultrasonografi özellikleri incelenmiş olup sonuçlar ilk atak/rekürren atak, hastanede yatarak/ayaktan tedavi, eşlik eden diyabet ve obezite bulunup bulunmamasına göre hastalar gruplandırılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların %46,6'sı kadındır ve yaş ortalaması 57,4±19,4 (3-103) yıldır. Vücut kitle indeksine göre hastaların %23,5'inin obez ve %13,2'si fazla kiloludur. Çalışmaya dâhil edilen hastalarda en sık predispozan faktörler olarak %74,9'unda deri bütünlüğünü bozan durum, %32,4'ünde diyabetes mellitus, %25'inde obezite, %25,1'inde venöz yetmezlik ve %9,2'sinde lenfödem olduğu bulunmuştur. Hastaların %14,8'inin atağı reküren selülit atağıdır. Yatan hastaların %32,8'i deri ve zührevi hastalıkları kliniğinde tedavi almışlardır. Bu çalışmada başlangıçta kullanılan antibiyotiğin değiştirilme sıklığı %31,3 olarak bulunmuştur. Hastaların %7,6'sına doku kültürü yapılmış ve doku kültürü yapılan hastaların %64,6'sında kültürde üreme olduğu saptanmıştır. En fazla üreyen bakterinin gram negatif gruptan Pseudomonas aeruginosa (n=7) olduğu saptanmıştır. Doopler USG / yüzeyel doku USG ile değerlendirilen hastaların %56'sında selülit ile uyumlu bulgular olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the risk factors of cellulitis is very important to prevent morbidity, early complications and frequent recurrences. The aim of this study was to analyze the results and follow up results of sociodemographic, clinical, biochemical, and microbiological characteristics of cellulitis patients in a single, tertiary center. Materials and Methods: The study was conducted in the Health Sciences University, Gülhane Training and Research Hospital, Skin and Venereal Diseases Clinic. This study is a single-center, retrospective, and cross-sectional study. This study included 629 patients aged between 3 and 103 years who applied to Gulhane Training and Research Hospital, Skin and Venereal Diseases Clinic with the diagnosis of cellulitis between 01.11.2016 - 19.08.2021. In this study, demographic characteristics of the patients, presence of predisposing factors, involved area and side, episode characteristics, hospitalization status, length of hospitalization, agents used in the treatment, duration of treatment, tissue culture, results of wound swab culture, blood culture, biochemistry, and ultrasonography were analyzed and compared between the groups according to first vs. recurrent attack, presence and absence of diabetes mellitus or obesity and hospitalization status. Results: Forty-six point six percent of patients were female and the mean age was 57.4±19.4 (3-103) years. According to body mass index, 23.5% of the patients were obese and 13.2% were overweight. The most common predisposing factors were disrupting the skin integrity (74.9%), diabetes mellitus (32.4%), obesity (25%), venous insufficiency (25.1%) and lymphedema (9.2%). It was determined that 14.8% of the episodes were recurrent cellulitis episodes. Thirty-two point eight percent of the hospitalized patients received treatment in the dermatology clinic. The frequency of swithing to another antibiotic during treatment was 31.3%. Tissue culture was performed in 7.6% of the patients and it was determined that there was bacterial growth in the culture in 64.6% of the patients who underwent tissue culture. The most prevalent bacteria in tissue culture that was taken the cellulitis patients was gram negative Pseudomonas aeruginosa (n=7). It was found that 56% of the patients evaluated with Doppler USG / superficial tissue USG had findings consistent with cellulitis.