Karbapeneme dirençli klebsiella pneumoniae suşlarında plazomisin in vitro duyarlılığının saptanması ve bu suşlarda plazomisin ile meropenem sinerjistik aktivitesinin değerlendirilmesi
Determination of in vitro sensitivity of plazomicin in carbapeneme resistant klebsiella pneumoniae isolates and evaluation of meropenem synergistic activity with plazomicin in these isolates
  1. Tez No: 632476
  2. Yazar: ZEHRA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızda Eylül 2012 – Mart 2019 tarihleri arasında çeşitli kliniklerden gönderilen hasta örneklerinden izole edilen elli adet KDKP değerlendirilmiştir. Bu şuşlarda; mevcut ülkemizde kullanımda olan amikasin, gentamisin ve tobramisinin in vitro değerlendirmesi yapılmıştır. Yeni FDA onayı alan plazomisinin in vitro duyarlıkları karşılaştırılmıştır. Günümüzde antimikrobiyal direnç problemi güncel sorunlarımızdan olması göz önünde alınarak yeni aminoglikozid plazomisinin KDKP suşlarında düşük MİK değerleri ile yeni tedavi alternatifi olabileceği gösterilmiştir. İncelenen KDKP suşlarında genotipik yöntem ile en sık OXA 48 saptanmıştır bunu 2. sıklıkta NDM takip etmiştir. Bir adet idrar örneğinde KPC üreten suş bulunmuştur. Yeni aminoglikozid plazomisinin kazanılmış en sık aminoglikozid direncinden sorumlu AME' lere karşı etkili olduğu literatürdeki gibi bizim çalışmamızda da gösterilmiştir. En sık AME geni ant(3')-I olarak bulunmuştur. Bunu takiben 2.sıklıkta aac (6')-Ib; sonrasında sıklık sırasına göre aac(3')-IV, aac(3')-IIa ve aph(3')-VI geni gelmektedir. Tüm aminoglikozidlere direnç gelişiminden sorumlu 16S metiltransferraz geni 14 adet KDKP suşta değerlendirilmiştir. En sık metiltransferaz geni olarak rmtH ve ikinci sıklıkta npmA saptanmıştır. 20 adet çoğu kan örneğinden izole edilen KDKP suşlarında in vitro G-test yöntemi ile plazomisin ve meropenem kombinasyonunun etkisi değerlendirilmiştir. Bu kombinasyonun %10 sinerjistik olduğu bulunmuştur. Herhangi bir antagonizma saptanmamıştır. Hızlı bakterisidal etkinliği ve düşük MİK değerleri göz önünde bulundurularak, yüksek riskli hasta grubunda plazomisin KDKP enfeksiyonlarının tedavisinde kombine tedavide kullanılabileceği gösterilmiştir. İn vitro yapılan sinerji testlerinin in vivo klinik çalışmalarla desteklemesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, fifty CRKPs isolated from patient samples sent from various clinics between September 2012 - March 2019 and they were evaluated. In these isolates, the effect of currently used drugs in our country such as amikacin, gentamicin, and tobramycin were in vitro evaluated. In vitro sensitivities of these drugs were compared with plazomicin, which is the new FDA-approved antibacterial agent. Nowadays, considering the fact that the antimicrobial resistance problem is one of our current problems, it has been shown that the new aminoglycoside, plazomicin, can be a alternative treatment approach with its low MIC values in CRKP strains. The most frequently detected enzymes in investigated CRKP strains are firstly OXA48 and then, NDM. In one urine sample, a strain producing KPC was found. It has been demonstrated in our study similar to literature data that the new aminoglycoside, plazomicin, is effective against the most frequently acquired AMEs responsible for aminoglycoside resistance. The most common AME gene was found as ant (3')-I. Following this, aac (6')-Ib, aac (3')-IV, aac (3')-IIa, and aph (3')-VI gene are the most frequent AME genes, respectively. The 16S methyltransferrase gene, responsible for the development of resistance to all aminoglycosides, was evaluated in 14 CRKP strains. The most common methyltransferase gene was rmtH and then, npmA. The effect of the combination of plazomicin and meropenem was evaluated with in vitro G-test method in CRKP strains mostly isolated from 20 blood samples. This combination has been shown to have 10% synergistic and 45% additive effects and also no antagonism was detected. Considering its rapid bactericidal efficacy and low MIC values, it has been shown that plazomicin can be used in combined therapy in the treatment of CRKP infections in the high-risk patient group. In vitro synergy tests need to be supported by in vivo clinical studies.