Sofralık sultani çekirdeksiz üzümlerde hasat öncesi silisyum ve salisilik asit uygulamalarının salkım çürüklüklerinin gelişimine ve meyve kalitesine etkileri
Effect of preharvest application of silicium and salicylic acid on bunch rots and quality of sultani seedless table grapes
  1. Tez No: 632479
  2. Yazar: UĞUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
E'Sultani Çekirdeksiz' sofralık üzüm çeşidinde, ekonomik öneme sahip hastalıklar arasında kurşuni küf (Botrytis cinerea Pers. ex Fr.) ve diğer salkım çürüklük etmenleri bulunmaktadır. Bağlarda salkım çürüklüklerine karşı kullanılan kimyasalların hem kalıntı riski hem de dayanıklılık riski açısından önemli problemler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle alternatif kimyasallar ile hastalığın önlenmesi aynı zamanda sağlıklı ve güvenilir ürün elde edilmesini sağlamaktadır. Hasat öncesi silisyum (Si) ve salisilik asit (SA) uygulamalarının üzümlerde salkım çürüklükleri üzerindeki etkilerinin araştırılması bu tezin amacını oluşturmuştur. Hasat öncesi, Si (%1) ve SA (%1.5) teksel ve karışım halinde hasat öncesi dönemde asmalara 3 kez uygulamıştır. Uygulama yapılan parseller, ticari dönemdeki hasattan sonra plastik bir örtü ile kapatılmış ve bir ay sonunda çürüklük gelişimi izlenmiştir. Bağda ticari hasat zamanında hasattan hemen önce yapılan sayımlarda, SA uygulamasında %54.56 ve Si+SA uygulamasında %65,2 oranında en yüksek etkinlikler saptanmıştır. Soğuk hava deposu koşullarında çürüklük gelişimi oldukça düşük bulunmuş, depolamanın ilk 2 ayında çürüklük gelişimi hiç görülmemiştir. Depolamanın 3. ayında Si+SA uygulamaları, benzer şekilde %68,82 etkinlik ile en iyi sonucu vermiştir. Depolamanın 4. ayında, çürüklük oranları oldukça artmıştır. Buna rağmen Si+SA uygulamaları %50,97'lik bir etki ile, çok yoğun fungisit kullanımı olan üretici uygulamalarının (%68,92) ardından gelmiştir. Depolamanın 3. ve 4. ayında Si+SA uygulamaları çürüklük kontrolünde en başarılı uygulamalar olmuştur.
Özet (Çeviri)
In Sultani seedless table grape variety, there are economically important diseases including gray mold (Botrytis cinerea) and other bunch rot pathogens. Chemicals used against bunch rot in vineyards have important problems both in terms of residue and resistance risk. Therefore, the management of diseases with alternative chemicals also provides a healthy and reliable product. The aim of this thesis is to investigate the effects of pre-harvest silicon (Si) and salicylic acid (SA) applications against bunch rot on grapes. Before harvest, Si (1%) and SA (1.5%) applied three times to vines individually and as a mixture in the pre-harvest period. The treated parcels were covered with a plastic sheet after commercial harvest period and the decay development on grapes was observed after one month. In grapes, the highest efficacy of 54.56% in SA application and 65.29% in Si+SA application was determined in the observations with disease scale made just before the commercial harvest time. The decay development was found to be quite low in cold storage conditions for the first 2 months. In the third month of storage, Si+SA applications similarly showed the best results with 68.82% efficacy. In the 4th month of storage, the decay rate has been increased considerably. However, efficacy of Si+SA applications by 50.97% followed the farmer applications (68.92%), with very intensive use of fungicides. Si+SA applications in the 3rd and 4th months of storage were the most successful applications in bunch rot control.