Ankara koşullarında yetiştirilen bazı sofralık üzüm çeşitlerinde tomurcuk verimliliğinin belirlenmesi
Determination of bud fruitfulness in some table grape cultivars grown in Ankara
- Tez No: 45755
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN BAZI SOFRALIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDE TOMURCUK VERİMLİLİ?İNİN BELİRLENMESİ Şirin BEŞİR YILDIZELİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hasan ÇELİK 1995, Sayfa: 37 Jüri : ProfDr. Hasan ÇELİK Prof.Dr. Yılmaz FİDAN ProfDr. Salih ÇELİK Bu araştırma ile Ankara koşullarında yetiştirilen 5 'i yerli (Amasya, Çavuş, Gül Üzümü, Hafızali, Sultani Çekirdeksiz), 4'ü yabancı (Alphonse Lavallee, Cardinal, Hamburg Misketi, Perlette) olmak üzere 9 standart sofralık üzüm çeşidinin dipten itibaren ilk 10 boğumun verimlilik düzeyleri (salkım sayısı / primer tomurcuk) mikroskop altmda kuru açma ve bağda gözlem metotlarına göre saptanmış ve bunun sonucunda anılan çeşitlere özgü budama metodu belirlenmiştir. İki yıl boyunca sürdürülen denemede üzerinde çalışılan üzüm çeşitlerinde 1993 yılına ait verimlilik değerleri, 1994 yılına göre daha yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni 1993 yılında daha uygun seyreden iklim koşullarıdır. Yine açma metoduna göre belirlenen verimlilik değerleri (potansiyel verimlilik), bağdaki değerlere (gerçek verimlilik ) her iki yılda da tam olarak yansımamıştır. Yani bağdaki verimlilik, Gül Üzümü çeşidi dışında beklenenden daha düşük olarak gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda yerli çeşitlerimizden Amasya, Çavuş ve Hafızali'nin dip gözleri daha verimli bulunduğundan bu çeşitlere 2-3 göz üzerinden kısa, Gül Üzümü çeşidine 5-8 göz üzerinden yan uzun ve Sultani Çekirdeksiz çeşidine ise 8-10 göz üzerinden uzun budama yapılmasının daha uygun olacağı tespit edilmiştir. Yabancı çeşitlerden Alphonse Lavallee ve Cardinal için hem 2-4 göz üzerinden kısa, hemde 5-8 göz üzerinden yan uzun, Hamburg Misketi ve Perlette üzüm çeşitlerine ise 3-4 göz üzerine kısa budamanın daha uygun olacağı sonucuna varılmıştr. ANAHTAR KELİMELER : Asma, sofralık üzümler, tomurcuk verimliliği, mikroskop altında kuru açma, bağda gözlem, kısa budama, yan uzun ve uzun budama
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MSc. Thesis DETERMINATION OF BUD FRUTTFULNESS IN SOME TABLE GRAPE CULTIVARS GROWN IN ANKARA Şirin BEŞİR YILDIZELİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1995, Page : 37 Jury : Prof.Dr. Hasan ÇELİK ProfDr. Yılmaz FİDAN ProfDr. Salih ÇELİK This experiment was carried out to determine the bud fhutfulness of the first 10 buds on the cane for 5 local (Amasya, Çavuş, Gül Üzümü, Hafızalı, Sultani Çekirdeksiz), and 4 introduced (Alphonse Lavallee, Cardinal, Hamburg Misketi, Perlette) cultivars grown in Ankara, with microskobic examination of the buds (potential performance) and counting the clusters before blooming at the vineyard (realized fertility); and the length of the cane during dormant pruning in 1993 and 1994. Bud fertility of 1993 was generally higher than 1994, due to the more favorable climatic conditions. The real performances of the buds at the vineyard were also always lower than potantial performance of the buds (exc. Gül Üzümü). As the results of this experiment, spur (short) pruning (2-4 buds) for Amasya, Çavuş, Hafizali, Muscat Hamburg and Perlette; half-long (5-8 buds) for Gül Üzümü and long (cane) pruning (8-10 buds) for Sultani Çekirdeksiz; both spur (2-3 buds) and half- long (5-8 buds) pruning for Alphonse Lavallee and Cardinal can be recommended in Ankara. KEY WORDS : Grapevine, table grapes, bud fruitfulness, microskobic examination of the buds, actual fertility, spur pruning, half-long and long pruning