Genel anestezi uygulamalarında farklı taze gaz akımlarında oksijenizasyonun oksijen rezerv indeksi ile değerlendilmesi
Assessment of oxygenation with oxygen reserve index for different fresh gas flows in general anesthesia administration
  1. Tez No: 632495
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE KÜÇÜKOSMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızda; timpanomastoidektomi cerrahilerinde düşük ve yüksek taze gaz akımlı desfluran anestezisi uygulamalarında oksijenizasyonunun Oksijen rezerv indeksi (ORİ) ile değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik onayı alınan prospektif randomize çalışmaya timpanomastoidektomi operasyonu planlanan, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) I-II risk sınıfı, 18-65 yaş arası 70 hasta dahil edildi. Rutin hemodinamik monitorizasyon ve ORİ monitörizasyonu yapıldı. Preoksijenizasyon öncesi (preop) hemodinamik parametreler [kalp atım hızı (KAH), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2)], ORİ ve arteriyel kan gazı (AKG)'ndan bakılan parsiyel oksijen basıncı (PaO2) değerleri kaydedildi. Rutin anestezi indüksiyonu yapılan tüm hastalar tidal volüm 8 ml/kg ve end-tidal karbondioksit basıncı (EtCO2) 35-45 mmHg olacak şekilde ventile edildi. Anestezi idamesinde hastalar, Yüksek (Grup Y, n:35) ve Düşük (Grup D, n:35) Akımlı anestezi olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Tüm hastalara taze gaz akımı, entübasyon sonrası ilk 10 dk boyunca % 50 O2 / % 50 Hava (3/3lt/dk) ve % 6 desfluran ile sağlandı. Sonrasında akım hızı; Grup Y'de 4 lt/dk ve Grup D'de 1 lt/dk olacak şekilde devam ettirildi. Hemodinamik veriler ve ORİ değerleri; preop ve entübasyon sonrası (ES) cerrahi bitimine kadar aralıklarla kaydedildi. Tüm hastalardan preop, ES 60. dk ve cerrahi sonunda tekrar 6 lt/dk % 100 O2 ile ventilasyona başlanılmadan hemen önce olmak üzere üç defa AKG alınarak PaO2 ile eş zamanlı ORİ ve SpO2 değerleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, ASA risk sınıfları ve cerrahi süreleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). KAH açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmazken, her iki grupta da preop değerine göre ES 30 dk.'dan itibaren anlamlı bir düşme gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to assess oxygenation with the oxygen reserve index (ORI) in desflurane anesthesia administration using low and high fresh gas flows for tympanomastoidectomy surgeries. Material and Method: This prospective randomized study received ethical permission and included 70 patients aged 18-65 years, in American Society of Anesthesiologists (ASA) risk class I-II, with planned tympanomastoidectomy operation. Routine hemodynamic monitoring and ORI monitoring were performed. Before preoxygenation (preop), hemodynamic parameters [heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SpO2)], ORI and arterial blood gas (ABG) were examined and partial oxygen pressure (PaO2) values were recorded. All patients had routine anesthesia induction and were ventilated with tidal volume 8 mL/kg and end-tidal carbon dioxide pressure (EtCO2) 35-45 mmHg. During anesthesia induction, patients were divided into 2 groups as high flow rate (Group H, n:35) and low flow rate (Group L, n:35) anesthesia. All patients had fresh gas flow with 50% O2/50% air for the first 10 minutes after intubation (3/3 L/min) and 6% desflurane. Then the flow rate was set to 4 L/min for Group H and 1 L/min for Group L. Hemodynamic data and ORI values were recorded preoperatively and after intubation (AI) and at intervals until the end of surgery. All patients had ABG taken three times preoperatively, 60th minute AI and at the end of surgery before beginning ventilation with 6 L/min 100% O2 and ORI and SpO2 values were recorded simultaneous to PaO2. Results: There were no significant differences between the groups in terms of demographic characteristics, ASA risk class and surgical durations (p>0.05). While there was no significant difference between the groups in terms of HR, a significant fall was observed from the 30th min AI compared to preop values in both groups (p0.05).