3 boyutlu minkowski uzayında q-çatıya göre evolüsyonla oluşturulan yüzeyler
On surfaces constructed by evolution according to q-frame in minkowski 3-space
  1. Tez No: 632510
  2. Yazar: YUNUS YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TALAT SARIAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez 5 bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş, ikinci bölüm literatür özeti, üçüncü bölüm Minkowski uzayında eğri ve yüzeylerin temel tanım ve teoremleri, dördüncü bölüm ise materyal ve metod bölümünden oluşmaktadır. Tezin orijinal kısmı olan beşinci bölümde ise 3 boyutlu Minkowski uzayında kuasi çatıya göre evolüsyonla oluşturulan timelike yüzeyler oluşturulup bu yüzeylerin eğrilikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of a result and five sections. First chapter talks about introduction, second chapter talks about summary of literature, third chapter is about basic definitions on surfaces in Minkowski space, fourth chapter deals with the material and method. Fifth chapter, which is the original part of this thesis, is about on surfaces constructed by evolution according to q-frame in Minkowski 3-space.