Minkowski 3-uzayında spacelike normalli equiform spacelike eğrilerin Smarandache eğrilerinden üretilen adjoint eğriler
Adjoint curves generated by Smarandache curves of equiform spacelike curves with spacelike normal in Minkowski 3-space
  1. Tez No: 900781
  2. Yazar: CÜNEYT AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın giriş kısmıdır. Bu bölümde Smarandache eğrileri ve equiform geometriye göre eğriler ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında literatürdeki bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Minkowski uzayı ve Minkowski uzayında equiform geometri hakkında temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın orijinal kısmıdır. Bu bölümde 3-boyutlu Minkowski uzayında equiform Frenet çatıya göre spacelike asli normale sahip spacelike eğrilerden elde edilen özel Smarandache eğrilerinin integral eğrileri yardımıyla üretilen yeni adjoint eğriler incelenmiştir. Ayrıca bu eğrilere ait örnekler verilerek şekilleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The first chapter is the entrance of the study. In this chapter, information in the literature about studies on Smarandache curves and curves according to equiform geometry are given. In the second chapter, basic definitions on Minkowski space and equiform geometry in Minkowski space are given. The third chapter is the original part of the work. In this chapter new adjoint curves generated with the help of integral curves of special Smarandache curves of spacelike curves with spacelike principal normal according to equiform Frenet frame are examined in 3 dimensional Minkowski space. Moreover, examples of these curves and figures are given .