Kadife çiçeği (Tagetes erecta), astaksantin ve mannan-oligosakkarit'in labidochromis caeruleus ve pseudotropheus socolofi (Cichlidae Bonaparte, 1835) yavrularının büyüme, renklenme, karaciğer ve bağırsak histolojisi üzerine etkileri
- Tez No: 632513
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, kadife çiçeği (Tagetes erecta, KÇÖ) özütü, sentetik karotenoid (astaksantin, AST) ve mannan-oligosakkarit (MOS) katkılı yemlerin iki Cichlidae türünün (sarı prenses, Labidochromis caeruleus ve mavi prenses, Pseudotropheus socolofi) yavrularının büyüme, renklenme, karaciğer ve bağırsak histolojisi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Yem katkı maddelerinin en etkili dozlarını elde etmek için dört farklı yem kullanılmıştır. Deneme I (%0, 2, 4, 6, 8, 10 ve 12 KÇÖ), Deneme II (%0, 2, 4, 8 KÇÖ ve 50, 100, 150 mg AST/kg yem), Deneme III (‰0, 1, 2 MOS, ‰1 MOS+%4 KÇÖ, ‰2 MOS+%4 KÇÖ, ‰1 MOS+50 mg AST/kg yem ve ‰2 MOS + 50 mg AST/kg yem) ve Deneme IV (%0 KÇÖ, %4 KÇÖ, 50 mg AST/kg yem, ‰1 MOS+%4 KÇÖ ve ‰1 MOS+50 mg AST/kg yem) olarak oluşturuldu. Her bir deneme 30 gün sürdü. Denemeler, sürekli havalandırmalı koşullarında 27±1°C su sıcaklığında, 5 sarı prenses+5 mavi prenses/10 L stok oranında (her bir grup üç tekerrürlü) gerçekleştirilmiştir. Her bir denemenin sonucunda elde edilen en etkili dozalar bir sonraki denemede kullanılmıştır. Tüm denemelerin sonucunda her iki Cichlidae türü için de %4 KÇÖ, 50 mg AST/kg yem ve ‰1 MOS katkılı gruplarda en iyi büyüme ve renklenme değerleri (L, a ve b değeri bakımından) kaydedilmiştir. Histolojik analizlerde, kadife çiçeğinin bu çalışmada kullanılan dozlarının patolojik etki göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the effects of marigold (Tagetes erecta, KCO) extract, synthetic carotenoid (astaxanthin, AST), and mannan-oligosaccharide (MOS) containing supplemented feeds on growth, colouration, histology of liver and intestine for two Cichlidae species (blue streak hap, Labidochromis caeruleus and pindani, Pseudotropheus socolofi). Four different experiments were performed to obtained the most effective doses of these feed additives. Experiment I contained (% 0, 2, 4, 6, 8, 10 and 12 KCO), Experiment II contained (% 0, 2, 4, 8 KCO and 50, 100, 150 mg AST / kg feed), Experiment III contained (‰ 0, 1, 2 MOS, ‰ 1 MOS + 4% KBS, ‰ 2 MOS + 4% KBS, ‰ 1 MOS + 50 mg AST / kg feed and ‰ 2 MOS + 50 mg AST / kg feed) and Experiment IV contained (0% KCO, 4% KCO, 50 mg AST/kg feed, ‰1 MOS+4%KCO and ‰1 MOS+50 mg AST/kg feed) were created. Each trial continued 30 days. The experiments were carried out under the continuous aeration, at 27±1°C water temperature and 5 individuals of blue streak hap+5 individuals pindani/10 L stocking ratio (each group with three replicates). The most effective doses obtained at the end of each trial were administrated in the next trials. At the end of the experiments, the best weight gain and the best colouration values (in terms of L, a, and b values) were obtained from 4% KCO, 50 mg AST/ kg feed and ‰1 MOS supplementary groups for both Cichlidae species. In the histological analyzes, it was concluded that doses of marigold used in the present study showed no pathological effect.