Fizik tedavi uygulanmış kronik bel ağrılı hastalarda cinsiyetin yaşam kalitesi ve ağrı üzerine etkisi
The effect of gender on life quality and pain in chronic low back pain patients with physical treatment
- Tez No: 632536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kronik bel ağrısı bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen tedavisi ve yönetilmesi zor bir hastalık tablosudur. Bu çalışmada kronik bel ağrısı olan hastaların fizik tedavi ile ağrı, kısıtlılık ve yaşam kalitelerindeki değişimin cinsiyete göre karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya kronik bel ağrısı tanısı konulmuş, cinsiyete göre 50 kadın ve 50 erkek hasta olarak gruplandırılmış toplam 100 hasta alındı. Çalışmaya alınan bütün hastalara 15 seans fizik tedavi (TENS, Ultrason, Hotpack) uygulandı. Hastaların yaşam kaliteleri ve bel ağrılarının durumu tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında değerlendirildi. Bel ağrısı şiddeti, yaşam kaliteleri ve bel ağrısı engelliliği anketlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic back pain is challenging to treat and difficult to manage a disease that negatively affects an individual's quality of life. In this study, it was aimed to compare the physical therapy and the changes in pain, limitation and quality of life of patients with chronic low back pain by gender. This study was included a total of 100 patients (grouped as 50 women and 50 men by gender) who diagnosed with chronic low back pain. Fifteen sessions of physical therapy (TENS, Ultrasound, Hotpack) were applied to all patients in this experiment. Before and after treatment, the quality of life and low back pain of patients were evaluated. Back pain severity, the quality of life and low back pain issues was assessed with questionnaires.