Pulse elektromanyetik alan tedavisinin lomber disk bozukluğu olan hastalarda ağrı, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, depresyon, disabilite ve inflamatuar belirteçler üzerine etkisi
The effect of pulsed electromagnetic field therapy on pain, quality of life, sleep quality, depression, disability and inflammatory markers in patients with lumbar disc disorder
  1. Tez No: 653423
  2. Yazar: FATİH ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Pulse elektromanyetik alan tedavisi (PEMT)'nin lomber disk bozukluğu olan hastalarda ağrı, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, depresyon, disabilite ve inflamatuar belirteçler üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 3 aydır mekanik tarzda bel ağrısı olan yaşları 18-55 arasında değişen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 50 hasta dahil edildi. Hastalar, randomize olarak iki farklı tedavi grubuna ayrıldı (1.grup; egzersiz programı+ PEMT ve 2.grup; egzersiz programı+ Sham PEMT). Her iki gruba da fizyoterapist eşliğinde, dört hafta süresince, haftada beş gün, toplam 20 seans tedavi verildi. Egzersiz+ PEMT grubuna, egzersiz programı ve elektromanyetik alan cihazıyla 50 hz, 85 Gauss ( 0,0085 Tesla) 20 dk/gün lomber bölgeye manyetik alan tedavisi uygulandı. Egzersiz+sham PEMT grubuna ise egzersiz ve manyetik alan cihazı kapalı bir şekilde, 20 dk lomber bölgeye uygulama yapıldı. Hastalar cihazın açık veya kapalı olduğu hakkında bilgi sahibi olmadılar. Hastalar tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde (4.hafta) ve 12. haftada olmak üzere toplam üç kez aynı hekim tarafından değerlendirildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, VKİ), hastalık süresi ve ilaç kullanımı kaydedildi. Ağrı düzeyleri VAS ve McGill-Melzack Ağrı Anketi (MMAA) ile, depresyon BDÖ ile, disabilite ODI ile, yaşam kalitesi SF-36 ile, uyku kalitesi PUKİ ile değerlendirildi. Biyobelirteç olarak; IL-1, IL-6, IL-17, IL-23, TNF-a, RANTES, NPY düzeyleri bakıldı ve sonuçlar ng/dl olarak kaydedildi. Sağlıklı erişkin grubundan ise sadece bir defaya mahsus kan numunesi alınarak demografik ve klinik parametreler sorgulandı. İstatistiksel analiz Windows için geliştirilmiş SPSS 26 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to investigate the effect of pulsed electromagnetic field therapy (PEMT) on pain, quality of life, sleep quality, depression, disability and inflammatory markers in patients with lumbar disc disorder. Materials and Methods: A total of 50 patients aged between 18-55 who had mechanical type low back pain for at least 3 months and who met the inclusion criteria were included in the study. The patients were randomly divided into two different treatment groups (1st group; exercise program + PEMT and 2nd group; exercise program + Sham PEMT). A total of 20 sessions of treatment were given to both groups in the presence of a physiotherapist for four weeks, five days a week. In the exercise + PEMT group, an exercise program and magnetic field therapy was applied to the lumbar region at 50 hz, 85 Gauss (0.0085 Tesla) and 20 min / day with an electromagnetic field device. For the exercise + sham PEMT group, an exercise program and magnetic field device was applied for 20 minutes to the lumbar region as it was turned off. Patients did not know whether the device was on or off. The patients were evaluated by the same physician three times, at the beginning of the treatment, at the end (4th week) and at the 12th week. Demographic data (age, gender, BMI) of the patients, duration of illness and drug use were recorded. Pain levels were evaluated with VAS and McGill-Melzack Pain Questionnaire (MPQ), depression with BDI, disability with ODI, quality of life with SF-36, and sleep quality with PSQI. As a biomarker; IL-1, IL-6, IL-17, IL-23, TNF-a, RANTES, NPY levels were measured and the results were recorded as ng / dl. In the healthy adult group, blood samples were taken only once and demographic and clinical parameters were questioned. Statistical analysis was done with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26 developed for Windows.