Kolorektal adenokarsinom, tübüler adenom ve ülseratif kolit olgularında mast hücre varlığı
Mast cell presence in colorectal adenocarcinoma, tubular adenoma and ulcerative colitis cases
  1. Tez No: 632538
  2. Yazar: OSMAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kolon ileumdan başlayarak anüse kadar uzanan yaklaşık 150 cm uzunluğunda bir organdır. Kolon enfeksiyonlar, gelişimsel anomaliler, vasküler hastalıklar, malabsorbsiyon sendromları, iltihabi barsak hastalıkları ve neoplaziler gibi birbirinden farklı etyolojik, fizyopatolojik temele sahip olan pek çok hastalığın görüldüğü bir organdır. Çalışmamızda kolon adenokarsinomları, adenomatöz polip ve inflamatuar barsak hastalıkları ile normal kolon mukozasındaki mast hücre varlığı araştırılmıştır. Çalışmamızda 130 olgu incelemeye alınmıştır. Olguların 32 tanesi adenokarsinom, 32 tanesi tübüler adenom, 36 tanesi infalamatuar barsak hastalığı, 30 tanesi ise normal kolon mukozasıdır. Adenokarsinom olgularının yaş ortalaması 58,37 olup 16 olgu erkek 16 olgu ise kadındır. Tübüler adenom olgularının yaş ortalaması 52,78 olup 11 olgu erkek, 21 olgu kadındır. İnflamatuar barsak hastalıkları ait olguların yaş ortalaması 36,86 olup 18 olgu erkek, 18 olgu ise kadındır. İstatistiksel incelemede ortalama mast hücre sayısı Ülseratif kolit tübüler adenom ve adenokarsinom olgularında normal mukozaya göre daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Colon is an organ of 150 cm length that starts from the ileum and stretching to the anus. Colon is an organ of different different diseases with different ethiological and psychopathologic causes such as inflammatory bowel diseases, malabsorbation syndromes, infections, developmental anomalies, neoplasis and vascular diseases. In our study, we investigated colon adenocarcinomas, adenomatoz polyps, inflammatory bowel diseases and the presence of mass cells in normal colon mucosa. In our study, we investigated 130 cases. 32 of these cases are adenocarcinoma, 32 of them are tubular adenoma, 36 of them are inflammatory bowel diseases and 30 of them are normal colon mucosa. Age average of adenocarcinoma cases are 58.37 and 16 cases are females,16 cases are males. Age average of tubular adenoma cases are 52.78 and 11 of these cases are males, 21 of these cases are females. Average age of inflammatory bowel disease cases are 36.86 and 18 of these cases are males, 18 of these cases are females.