İç Anadolu Bölgesi'ndeki don olayları ve bunların tarımsal üretime etkisi
- Tez No: 63256
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET tç Anadolu Bölgesi'ndeki don olaylarınım etkileyen en önemli coğrafi faktörler, bölgenin yer şekilleri ve iklim özelliklerdir. Bölgenin yer şekilleri diğer bölgelere göre fazla çeşitlilik göstermez. Yer şekilleri, iklim ve bitki örtüsü bütün bölgede benzerlik gösterir. Bölge, etrafını çeviren bölgelere göre çukurda kalmıştır. Buna rağmen bölge, deniz seviyesinden oldukça yüksek düzlüklerden meydana gelmiştir. Bu düzlükler arasında platolar geniş yer tutarken, bu platolar arasında yer yer alçak ovalar yer alır. Ayrıca bölgenin belli kesimlerinde bir hat boyunca dizilmiş volkanik dağlar yükselir. Bölgenin iklimine gelince ; etrafına çeviren dağların deniz etkilerinin içeriye kadar sokulmasını engellemesi sebebiyle karasaldır. Ve yine aynı sebeple en az yağış alan bölgelerimizdir. Don olayının meteorolojik açıdan tanımına gelince, yerden 125 ile 200 cm. yükseklikte, rasat siperi içinde ölçülen hava sıcaklığının 0°C'ye veya daha düşük dereceler inmesidir. Tarımsal açıdan“don olayı”ise; değişik bitki türlerinin dondan zarar görmeye başladıkları minimum sıcaklık dereceleri ile belirlenmektedir. İç Anadolu Bölgesi !nde en çok yetişen tarım ürünleri; Tahıllar (arpa, buğday, çavdar), sanayi bitkileri (şeker pancarı, ayçiçeği), sebzeler (patates, fasulye), baklagiller (nohut, mercimek), meyveler (elma, armut, kayısı ve üzüm) dir.Don olayının bu tarım bitkilerine etkisi ise, bölgemizde en çok, ilkbahar ve sonbahar mevsiminde görülmektedir. Bölgemizde ilkbahar geç donları daha ziyade Nisan ve Mayıs aylarında kaydedilmektedir. Bitkilerin uyandığı, çiçek ve yaprak teşekkülünün görüldüğü, hatta meyvelerin oluşturduğu, aynı zamanda açıkta sürdürülen yazlık ürün ve sebze tarımının yoğunlaştığı Nisan ayındaki don, oldukça önemli olup, bitkiler üzerinde ciddi zararlara yol açmaktadır. İşte bu don zararlarına önlem olarak Mart, Eylül ve Ekim aylarındaki don ihbarları fazlasıyla önem taşımaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the middle of Anatolia, the geographic factors that are affective on the frost are the shape of grounds and the climate of characteristics. There is no more differences in the zone of ground shape like the other zones. İn this zone, all ground's shape, climate and plant cavers are similar. This zone is more deeper than the surronding zones. İn tact that this zone is more deeper, it is higher than the sea level. It consists of the level grounds that are higher than the sea level. At the same time this level grounds contain more plateaus and which contains meadows. There are volcanic mountains that are raveal in a line, in this zone. When it comes the climate of the zones. It is conteniental climate, because the mountains that surround whose around obstacle the sea effects to the zone. This area takes less rain because of the same reason. When it comes to describe meteorological frost, it is the temperature of the air within the observation shield that foils below 0°C or even lower temperatures as measured on level of 125 and 200 cm above ground. The agricultural frost is determined with minimum temperatures that start to destroy to the different kinds of plants. These are growth in the middle of Anatolia: As grains (Barley, Wheat, Darnel ), As industrial plants (Sugar beet, Sunflower), As 111vegetables (potato, bean), As leguminosae (chick pea lentil), As Fruits (apple, pear, apricot, grape). The frost is effective on the agricultural plants especially in the spring and autumn seasons. İn this zone, the frost that is happen late of spring is determined in April and May. The frost that happens in the April in which all kinds of plants grow is Nost Important frost type and it us destroyes the plants seriesly. The frost that is happen early autumn is more hammful for the plants in autumn seasons ( September, October, November ). In result, As prevention for the frost effects, the frost informings that are in March, September and October are too important. IV