Turizmde karbon ayak izi: Beş yıldızlı otel örneği
Carbon footprint in tourism: Five star hotel example
- Tez No: 632602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Turizm, Energy, Mechanical Engineering, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Artan dünya nüfusu ve teknolojik gelişmeler sonucu enerji kaynaklarının yoğun kullanılması kaynakların tükenmesi ve küresel ısınmanın artmasına sebep vermektedir. Bu amaçla bilim insanları başta enerji olmak üzere dünya üzerindeki kaynakların tüketimi sonucu oluşan zararların tespit edilmesi ve en aza indirmesi amacıyla karbon ayak izi kavramını öne sürmüşlerdir. İnsan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararların bir ölçütü olan karbon ayak izi son yirmi yılda önemli bir çalışma alanı olmuştur. İnsan faaliyetleri arasında önemli bir yeri olan turizm sektörü enerjiden gıdaya farklı birçok alanda yüksek oranda tüketim faaliyetleri içermektedir. Buradan hareketle yapılan bu tez çalışmasında beş yıldızlı bir otelin en çok tüketim yaptığı alanları dikkate alınarak karbon ayak izi hesabı yapılmıştır. Tez çalışmasında kullanılan örnek otel Antalya ilinde 1907 yatak kapasiteli ve 5 yıldızlıdır. Otel 12 ay boyunca Antalya'da hizmet vermektedir. Otelin en yoğun emisyon kaynakları olan elektrik, su, LNG ve motorin kalemleri dikkate alınarak karbon ayak izi tespiti yapılmıştır. Yapılan çalışmada otelin son 5 yıllık tüketimleri göz önüne almıştır. Son 5 yılda karbon ayak izi farklılık gösterse de ortalama yıllık 5.3 tonluk bir emisyon atmosfere salınmaktadır. Ayrıca bu tez çalışmasında Karbon ayak izinin tespitinin yanı sıra azaltılması için gerekli önlemlerde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing world population and technological developments, the intensive use of energy sources causes the depletion of resources and the increase of global warming. For this purpose, scientists have suggested the concept of carbon footprint in order to detect and minimize the damages caused by the consumption of resources, especially energy, around the world. Carbon footprint, which is a measure of the environmental damage of human activities, has been an important field of study in the last two decades. The tourism sector, which has an important place among human activities, includes high consumption activities in many different areas from energy to food. In this thesis study based on this, carbon footprint calculation was made by taking into consideration the areas where a five star hotel consumes the most. The sample hotel used in the thesis study has a 5-star and 1907 bed capacity in Antalya province. The hotel has been serving in Antalya for 12 months. By taking into account the electricity, water, LNG and diesel items, which are the most intense emission sources of the hotel, carbon footprint detection was made. The study has taken into account the last 5 years of consumption of the hotel. Although the carbon footprint varies in the last 5 years, an average emission of 5.3 tons per year is released into the atmosphere. In addition, in this thesis study, besides the determination of the carbon footprint, the necessary measures for its reduction are specified.