Tavşanlı ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
  1. Tez No: 63260
  2. Yazar: SERVET KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Ege Bölgesi'nin İçbatı Anadolu bölümünde bulunan araştırma alanı, konumunun verdiği bazı avantajlara bağlı olarak çok eski tarihlerden beri yerleşilmiştir. Günümüzden yaklaşık 3500-4000 yıl önce yerleşmelerin var olduğu saha, esas yerleşme faaliyetlerine Selçuklular ve Osmanlılar Dönemi'nden sonra sahne olmuştur. Bugünkü yerleşme özellikleri, bazı istisnalar dışında o dönemde oluşmuştur. 1940 yılına kadar normal seyrinde gelişen Tavşanlı, bu tarihten itibaren yörede bulunan linyit çıkarımına bağlı olarak hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Özelikle Tunçbilek ve çevresindeki yerleşmeler hızla nüfus almış ve gelişmiştir. Bazı dalgalanmalar ve duraklamalarla birlikte 1956 yılında Tunçbilek Termik santralinin açılmasına bağlı olarak, araştırma alanı tekrar hızlı bir gelişme sürecine girerek, ekonomik bakımdan canlılığını korumuştur. Sahadaki bu zenginlikler 1985'li yıllara kadar devam etmiş ve bu dönemden itibaren ekonomik ve sosyal şartlarda değişiklikler olmuştur. Araştırma alanındaki linyitleri işleten GLİ (Garp Linyitleri İşletmesi) ve Termik Santrale işçi alınmaması sahada işsizliğin artmasına ve göçlerin olmasına sebep olmuştur. Ayrıca linyit rezervinin azalması ve termik santralin ömürünü tamamlamak üzere olması gibi faktörler bu durumu oluşturmuştur. İşte sahaya canlılık veren bu iki sektördeki olumsuzluklar, yeni iş alanları yaratılmasını zorunlu kılmaktadır. Bunun için yörede bulunan doğal zenginlikler dikkate alınarak yeni ekonomik plânlamalar yapılarak işsizlik önlenebilir. Araştırma alanındaki tarım, turizm ve sanayiye yönelik potansiyeller değerlendirilerk yeni iş imkânları yaratılmalıdır. Ayrıca sahanın önemli yol kav şaklarında olması, bu sektöre yönelik olarak ticaret ve atölyeler açılarak iş imkânı oluşturulabilir. Araştırma alanında şu an için hissedilmeyen, ancak ileride büyük problemler doğurabilecek çevre sorunları vardır. Bunların başında yerleşim için tarım alanlarının yok edilmesi, orman tahribi ve linyit çıkarımı esnasında toprak kaybı ve cürufların gelişi güzel atılması gelir. Sahanın önemli bir erozyon sahası olduğu dikkate alındığı zaman bu tehlikelerin çok büyük etkileri olacağı görülür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The searching area which is situated in the Western-middle Anatolia of trie Egean Region has been settled down since the ancient times due to advantage resulted from its location. The area on which settlement existed almost 3500-4000 years ago has witnessed the drastic settlement movements especially after the Seldjuk and Ottoman periods. Tavşanlı, which improved normally until 1940, has found itself in a fast development process due to the mining of lignite in the region. Especialy the sett lement in Tunçbilek and its surrounding has rapidly populated and improved. The searching area has started to undergo a completely new process of improvement to keep its vitality economically with the opening of Tunçbilek Thermic Centre in 1956, despite some fluctuations. The wealth in the area continued up to 1985 and since then there has been some changes in economics and social conditions. The increasing of unemployment and migration in the region have been caused by GLI, mining the the lignite, and the strategy of the Thermion Centre not to employ. Other reasons are in decrease in the reservoirs of the lignite and the fact that the centre is about to come its dead line. The negative factors in the two sectors which vitalise the region have obliged the authorities to create new wor king field. So, in order to prevent unemployment, it reguires to make economecal planning's in accordance with natural sources in the region. New working opportunities should be provided by appreciating the po tentials in the fields of agriculture, tourism and industry. Besides, some new wor king opportunities can be supplied by opening new shops since the regions is on important cross-roads. However, there are some environmental problems for future in the se arching area, though not felt at the moment. The most important ones are the dest ruction of the agricultural areas, the destruction of forests and erosions. The fact that the area is an important erosion region is taken into consideration, it is not dif ficult to understand how great these dangers are.