Hastaneye yatan toplumda gelişen pnömoni, hastanede gelişen pnömoni ve ventilatör ile ilişkili pnömoni olgularının karşılaştırılması
Comparison of community-acquired pneumonia, hospital-acquired pneumonia and ventilator-acquired pneumonia in hospitalized patients
- Tez No: 632613
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇAKIR EDİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pnömoni tüm dünyada en önemli mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Bu çalışmada toplumda gelişen pnömoni ve hastanede gelişen pnömonideki tedavi başarısı, 30 ve 90 günlük mortaliteye etki eden faktörleri, skorlama sistemleri ve maliyeti karşılaştırmayı amaçladık. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 2019 yılında yatırılarak izlenen toplumda ve hastanede gelişen pnömoni olguları prospektif olarak izlendi. Hastaların demografik özellikleri ve tedavi başarıları deskriptif istatistikle, hastalık mortalitesi ve mortaliteye etki eden faktörler Kaplan Meier ve Cox regresyon analizi yöntemi ile incelendi. Çalışmaya 60 toplumda gelişen pnömoni, 23 hastanede gelişen pnömoni hastası dahil edildi. Toplumda gelişen pnömoni olgularının 40'ı (%66,7) erkek, ortalama yaşı 63,6 ± 18,8 olarak saptandı. Hastaların 53'ünde (%88,3) tedavi başarılı olurken, 7 hasta hayatını kaybetti. Toplumda gelişen pnömonide Pnömoni ağırlık indeksi ve CURB-65 30 ve 90 günlük mortaliteyi belirlemede anlamlı olduğu tesbit edilirken; I-ROAD yalnızca 30 günlük mortalite üzerinde anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Pneumonia is one of the most important causes of mortality and morbidity worldwide. In this study, we aimed to compare the treatment success in the community and hospital- acquired pneumonia, factors affecting 30 and 90-day mortality, scoring systems and cost. Community-acquired and hospital-acquired pneumonia cases that were hospitalized in Trakya University Medical Faculty Hospital in 2019 were prospectively monitored. Demographic features and treatment success of the patients were analyzed by descriptive statistics, and factors affecting mortality and mortality were evaluated by the Kaplan Meier and Cox regression analysis method. The study included 60 community-acquired pneumonia cases and 23 hospital-acquired pneumonia cases. 40 (66.7%) of the community-acquired pneumonia cases were male and the mean age was 63.6±18.8. Treatment was successful in 53 (88.3%) of the patients, while 7 patients died. While it is determined that community-acquired pneumonia is significant in determining Pneumonia severity index and CURB-65 30 and 90-day mortality; I-ROAD wasfound only significant on 30-day mortality.