Sınıf öğretmeni adaylarının fen içerikli derslere yönelik kaygılarının sınıf düzlemine göre karşılaştırılması
Comparison of classroom teacher candidates' concerns about science content courses according to classroom level
- Tez No: 632614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER ÜLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; sınıf öğretmeni adaylarının fen içerikli derslere yönelik oluşan kaygılarının sınıf düzlemlerine göre çeşitli değişkenlere yönelik farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018/2019 akademik yılı güz yarıyılında Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan bir devlet üniversitesinde Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü, Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise 77'si ikinci, 78'i üçüncü, 72'si dördüncü sınıf olmak üzere toplam 227 öğretmen adayı oluşmaktadır. Ayrıca katılımcıların % 74,89'u kadın , % 25,11'i erkek öğrencidir. Araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adayları sınıf düzeyleri dikkate alınarak ikinci sınıf katılımcılarına ÖA2-1, ÖA2-2, …, ÖA2-77; üçüncü sınıf katılımcılarına ÖA3-1, ÖA3-2, …, ÖA3-78; dördüncü sınıf katılımcılarına ÖA4-1, ÖA4-2, ..., ÖA4-72 şeklinde araştırma etiği çerçevesinde kodlar verilmiştir. Bu araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Fen Bilimleri Öğrenme Kaygı Ölçeği”ile toplanmıştır. Fen Bilimleri Öğrenme Kaygı Ölçeği beşli likert tipinde 19 maddeden ve üç alt boyuttan (öğrenci, içerik ve öğretim kaygısı; dersten kaçınma kaygısı; derse yönelik kaygı) oluşmaktadır. Sınıf öğretmeni adaylarının fen içerikli derslere yönelik kaygı ölçeği; cinsiyet, yaş, sınıf ve mezun olunan lise ve bölümü değişkenlerine göre yapılmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen dokuz temel sorunun yer aldığı yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile toplanmıştır. Mülakat soruları bir alan eğitimi uzmanına, iki sınıf öğretmenine, rastgele seçilen bir öğrenci velisine ve bir Türkçe dil uzmanına kontrol ettirilmiş olup, görüşler doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Mülakat esnasında katılımcıların izinleri dâhilinde ses kayıt cihazı ile veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde içerik analizi, yüzde ve frekans değerleri, ilişkisiz tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ilişkisiz t-testi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi IBM SPSS v.22 programıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmeni adaylarının fen içerikli derslere yönelik algıları ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı düzeyde pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları alan yazınla benzerlik ve farklılıklar açısından karşılaştırılarak tartışılmıştır. Bulgulardan hareket edilerek ileride yapılacak çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; The aim of this course is to examine whether the pre-service teachers' anxieties about the content of the lessons differ according to the class levels. The study group of the research consists of teacher candidates studying at the Faculty of Education, Department of Basic Education, Department of Classroom Education at a public university located in the Eastern Black Sea region in the fall semester of the 2018/2019 academic year. The sample of the study consists of 227 pre-service teachers, 77 of whom are second, 78 third and 72 fourth grade. In addition, 74.89% of the participants are female and 25.11% are male students. The elementary teacher candidates who participated in the research were given the second grade participants ÖA2-1, ÖA2-2,…, Ö2-77; to the third grade participants ÖA3-1, ÖA3-2,…, Ö3-78; The fourth grade participants were given codes within the framework of research ethics as ÖA4-1, ÖA4-2, ..., ÖA4-72. The mixed method was used in this research. The quantitative data of the research were collected with the“Science Learning Anxiety Scale”, which was conducted for validity and reliability. Science Learning Anxiety Scale consists of 19 items in the five-likert type and three sub-dimensions (student, content and teaching anxiety; lesson anxiety; lesson anxiety). Anxiety scale of elementary teacher candidates towards science-related lessons; It was made according to the variables of gender, age, class and graduated high school and department. The qualitative data of the research was collected using a semi-structured interview technique that includes nine basic questions developed by the researcher. Interview questions were checked by a field education specialist, two class teachers, a randomly chosen student parent and a Turkish language specialist, and necessary arrangements were made in line with the opinions. During the interview, data were collected with a voice recorder within the permission of the participants. In the analysis of the data obtained in the research, content analysis, percentage and frequency values, unrelated one-way variance analysis (ANOVA) and unrelated t-test were used. Quantitative data analysis was done with IBM SPSS v.22 program. According to the results of the research, it has been determined that there is a significant positive relationship between the pre-service teachers' perceptions of science-related courses and their class levels. The results of the research were compared and discussed in terms of similarities and differences with the literature. Based on the findings, suggestions were made for future studies.