Ketojenik diyet uygulanan sıçanlarda eritrosit antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of erythrocyte antioxidant capacity in rats on ketogenic diet
- Tez No: 886393
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİNNAZ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eritrositler glukoz bağımlı enerji metabolizmasına sahip hücreler olduklarından, ketojenik diyet uygulamalarının bu hücrelerin yaşamını ve fonksiyonunu etkileyen oksidatif stres ve antioksidan savunma sistemi mekanizmaları üzerine olumsuz bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesi oldukça gereklidir. Bu çalışmada in vivo deneysel hayvan modelinde 4 hafta süreyle kalori kısıtlaması olmaksızın ketojenik diyet uygulamasının eritrositlerde süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) gibi antioksidan enzim aktiviteleri ile malondialdehit (MDA) gibi oksidatif stres biyobelirteçleri üzerindeki etkileri ketojenik ve standart diyet uygulanan sıçanların verilerinin karşılaştırılması yoluyla belirlenmiştir. Çalışmada Sprague-Dawley cinsi erkek sıçanlar rastgele 2 gruba ayrılmıştır. 1. Grup (n=8) standart diyetle beslenirken 2. Gruba (n=8) 4 hafta süreyle ketojenik diyet ad libitum (kalori kısıtlaması olmaksızın) uygulanmıştır. Sıçanlar haftalık vücut ağırlığı ve spot idrarda keton cisimleri ölçümleri yapılarak 4 hafta boyunca izlenmiştir. 4. haftanın sonunda intrakardiyak kan örnekleri alınarak tam kanda keton cisimleri düzeyi (β-Hidroksi Bütirat, β-HB) belirlenmiştir. Ayrıca, sakrifiye edilen sıçanlardan alınan intrakardiyak kan örneklerinden hazırlanan hemolizatlarda CAT, SOD ve GPx aktiviteleri, MDA düzeyi ve Hb miktarı belirlenmiştir. Tüm veriler Graphpad Prism 8.3.0 istatistik programı üzerinden Mann Whitney-U Testi, Student t-testi, Pearson ve Spearman korelasyon testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since erythrocytes are cells having glucose-dependent energy metabolism, it is necessary to determine whether ketogenic diet application have a negative effect on oxidative stress and antioxidant defense system mechanisms of these cells that affect their life and function. In this study, the effects of ketogenic diet application for 4 weeks was evaluated in vivo using an experimental animal model of rats on ketogenic diet without calorie restriction, determining antioxidant enzyme activities such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and oxidative stress biomarkers such as malondialdehyde (MDA) in erythrocytes and comparing their data with the rats on standard diet. In the study, male Sprague-Dawley rats were randomly divided into two groups. While Group 1 (n=8) was fed with a standard diet, Group 2 (n=8) was fed with the ketogenic diet ad libitum (without calorie restriction) for 4 weeks. Rats were monitored for 4 weeks by measuring weekly body weight and urinary ketone bodies in spot urine. At the end of the 4th week, intracardiac blood samples were taken and the level of ketone bodies (β-Hydroxy Butyrate, β-HB) in the whole blood measured. Additionally, in hemolysates prepared from intracardiac blood samples taken from sacrificed rats, CAT, SOD and GPx activities, MDA levels and Hb amount were determined. All data were evaluated statistically using the Mann Whitney-U Test, Student t-test, Pearson and Spearman correlation tests through the Graphpad Prism 8.3.0 statistical program.