Diyabetik sıçanlara uygulanan yüksek yağlı veya tekli doymamış yağ asitleriyle zenginleştirilmiş diyetlerin glisemik kontrol ve lipid profili üzerine etkisi
Effect of high fat diet or diet enriched with monounsaturated fatty acids on diabetic rats on glycemic control and lipid profile
- Tez No: 496814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma diyabetik wistar albino ratlarına uygulanan iki farklı test diyeti olan yüksek ve tekli doymamış yağ asitleriyle zenginleştirilmiş çok yüksek yağlı diyet ile kontrol diyetlerinin glisemik kontrol ve lipid profili üzerine etkilerini incelemek üzere yürütülmüştür. Trakya Üniversitesi Deney Hayvanları Birimi'nde yürütülen bu çalışmaya 36 adet wistar albino erkek rat dahil edilmiştir. Bir grubu kontrol grubu (KG) olarak belirlenmiş ve diğer 3 gruba streptozotosin (35 mg/kg) ile diyabet oluşturulmuştur. Araştırmanın hazırlık aşaması, başlangıç ve sonunda ratlardan kan numuneleri alınmış ve vücut ağırlığı takibi yapılmıştır. Dört haftalık deney sonunda tekli doymamış yağ asitleriyle zenginleştirilmiş çok yüksek yağlı diyabet (ÇYYDG) grubunun diğer gruplara göre açlık plazma glukoz (APG) düzeyi ve vücut ağırlığında (VA) önemli derecede azalma saptanmıştır (p0,05), ÇYYDG'nda azalma düzeyinin en yüksek olduğu dikkat çekicidir (p0,05). Çok yüksek yağlı diyabet grubunda APG ve VA (r=0,787, p=0,012) arasında güçlü, pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yüksek yağlı diyet ile beslenen diyabetik ratlarda APG ve TG düzeyleri (r=0,889, p=0,019), APG ve VLDL-K (r=0,889, p=0,019) düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı çok güçlü bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, diyabetin tıbbi beslenme tedavisinde diyette tekli doymamış yağ asitlerinin ve posa düzeyinin arttırılması glisemik kontrol ve lipid profilinin iyileştirilmesinde olumlu etkiye sahiptir; ancak etkilerinin değerlendirilmesi için daha büyük örneklemli ve geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects two different test diets (high fat and enriched with monounsaturated fatty acids high fat diet) on glycemic control and lipid profile on diabetic wistar albino rats. Thirty-six Wistar albino male rats were included in the study conducted at the Trakya University Experimental Animal Unit. Streptozotocin (35 mg / kg) used for diabetes in 3 groups and one was a control group. The blood samples were taken of rats at baseline and at the end were taken and followed body weight. At the end of the experiment (4 weeks), fasting plasma glucose (FPG) level and body weight (BW) of enriched with monounsaturated fatty acids high fat diet diabetic group (MUFAHFDG) were significantly decreased compared to the other groups (p 0,05), but the decrease level was the highest in MUFAHFDG (p 0,05). There was a significant positive correlation between FPG and BW (r=0,787, p=0,012) in MUFAHFDG. There was a significant positive correlation between FPG and TG (r=0,889, p=0,019), FPG and VLDL-C (r=0,889, p=0,019) in high fat fed diabetic rats group. As a result, diet enriched with monounsaturated fatty acids and increased fibre may be usefull to medical nutrition therapy on improving glycemic control and lipid profile in diabetes, but there is a need for larger sample and extensive studies for further evaluation of its effects.