Demir eksikliği anemisi olan bireylerde sol ventrikül fonksiyonlarının konvansiyonel ekokardiyografi ve strain görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Demir eksikliği anemisi olan bireylerde sol ventrikül fonksiyonlarinin konvansiyonel ekokardiyografi ve strain görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 632655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET MENEKŞE GEREDE ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ Demir eksikliği anemisi, Türkiye'de aneminin en sık sebebi olup, önemli bir morbidite nedenidir. Demir eksikliği anemisi kardiyovasküler sistemi etkilemektedir. Kalp yetmezliği sebepleri arasında bulunan aneminin sol ventrikül üzerinde, geleneksel ekokardiyografik tekniklerle saptamanın her zaman mümkün olmadığı, olumsuz etkilere sahiptir. Benek takip ekokardiyografi yöntemi ile sol ventrikül fonksiyon analizi, aneminin hemodinamik etkilerini daha erken ortaya konmasında yardımcı olabilecekbir yöntemdir. Çalışmamızda; hafif ve orta ciddiyette demir eksikliği anemisi ile takipli hastalarda, kantitatif ve yeni bir yöntem olan benek takip strain ekokardiyografi yardımıyla subkliniksol ventrikül disfonksiyon varlığını değerlendirmek istedik. GEREÇ ve YÖNTEM Şubat 2018 -Şubat 2019 tarihleri arasında, hafif-orta demir eksikliği anemisi tanılı toplam 72 hasta ve 38 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil olan kişiler, iki ve üç boyutlu ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirildi. Konvansiyonel ekokardiyografik parametreleri ve sol ventrikül global longitudinal strain değerlerikıyaslandı. BULGULAR Hasta ve kontrol grubu global longitudinal strain değerleri açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı değişiklik görülmez iken (2B GLS için p = 0.241, 3B GLS için p = 0.42), 3B ekokardiyografi ile değerlendirilen sol ventrikül EF değerinde anemik hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı azalma saptandı (p = 0.038). Hastalar anemi ciddiyetine göre gruplandırılarak bakıldığında ise GLS parametrelerinde fark görülmedi (2B GLS için p=0.11, 3BGLSiçin p=0.42).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Iron deficiency anemia is the most common cause of anemia in Turkey, it is a major cause of morbidity. Iron deficiency anemia affects the cardiovascular system. Anemia, which is one of the causes of heart failure, has adverse effects on the left ventricle that may not be completely determined by conventional echocardiographic techniques. Left ventricular strain analysis with speckle tracking imaging emerges as a promising technique for the evaluation of these hemodynamic effects beter. The aim of our study is to examineleft ventricular dysfunction, a possible by speckle tracking imaging in patient with mild o moderate iron deficiency anemia. METHODS We included 72 patients with mild iron deficiency anemia and 38 healthy volunteers between February 2018-February 2019 in the study. People involved in the study were evaluated with 2D and 3D echocardiography. Conventional echocardiographic parameters and left ventricular global longitudinal strain values were compared. RESULTS When the patient and control groups were compared in terms of global longitudinal strain values, there was no significant change between the groups (p = 0.241 for 2D GLS, p = 0.42 for 3D GLS), and a significant decrease in left ventricular EF value compared to the control group was detected by 3D echocardiography. (p = 0.038). When the patients were grouped according to the severity of anemia, there was no difference in GLS parameters (p = 0.11 for 2D GLS, p = 0.42 for 3D GLS). A significant correlation was detected between ferritin and 2D EF and GLS parameters (for 2D EF r = 0.307, for 3D EF r = 0.255). CONCLUSİON Mild to moderate iron deficiency anemia does not cause a significant change in the left longitudinal global longitudinal strain values.