Atriyal fibrilasyon ablasyonu yapılan hastalarda p dalga dispersiyonu ve sol atriyal skar alanları arasındaki ilişki
- Tez No: 632656
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİMUÇİN ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Sol atriyal skar atriyal fibrilasyon substratında önemli yer almaktadır. Sol atriyal skar tanımlanması için geç gadolinyum tutulumlu manyetik rezonans görüntüleme non-invazif altın standarttır. Çalışmalarda geç gadolinyum tutulumlu manyetik rezonans görüntüleme ve sol atriyumun elektroanatomik haritalamasında düşük voltajlı alanlar (elektroanatomik skar) arasında ilişki gösterilmiştir. P dalga dispersiyonu, atriyumda yavaşlamış ve homojen olmayan iletimin göstergesidir. Bu çalışmada, atriyal fibrilasyon ablasyonu yapılan hastalarda, P dalga dispersiyonu ve elektroanatomik haritada saptanan sol atriyal skar alanları arasındaki ilişkinin araştırılması planlanmıştır. Yöntem: Üçüncü basamak bir merkezde 1 Ocak 2016 ve 1 Ocak 2020 arasında atriyal fibrilasyon ablasyonu yapılan hastalar taranmıştır. Bu hastalar arasında, elekotroanatomik haritalaması sinüs ritminde yapılmış, ablasyon öncesinde sinüs ritminde EKG'si bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların EKG'leri dijital ortamda incelenip maksimum, minimum P dalga uzunlukları ve P dalga dispersiyonu hesaplanmıştır. Elektroanatomik haritalarda skar alan (
Özet (Çeviri)
Background: Left atrial scar is an important entity in the atrial fibrillation substrate. Late gadolinium enhancement magnetic resonance imaging is the gold standard for non-invasive left atrial scar identification. Previous studies have demonstrated correlation between late gadolinium enhancement magnetic resonance imaging and low voltage areas (electroanatomic scar) identified by electroanatomical mapping of the left atrium. P wave dispersion is an indicator of slow and inhomogeneous conduction in the atria. In this study, we aim to investigate the relation between P wave dispersion and left atrial scars identified by electroanatomical mapping. Methods: Patients undergoing atrial fibrillation ablation in a single university center between 1st January 2016 and 1st January 2020 were screened for enrollment in the study. Among screened patients, those who had an electroanatomical map obtained during sinus rhythm as well as at least one electrocardiogram in sinus rhythm prior to the procedure were included in the study. All electrocardiograms were analyzed digitally, and maximum, minimum P wave duration as well as P wave dispersion were calculated. Left atrial scar (defined as