İnfertilite değerlendirilmesinde salin sonohisterografinin yeri
The place of saline sonohisterography in evaluation of infertility
  1. Tez No: 632661
  2. Yazar: EKİN ÖZOKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BERKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı infertil hastalarda bazal TV USG'de görülmeyen olası intrauterin patolojilerin Salin infüzyon sonohisterografi ile değerlendirilmesidir GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Polikliniği'ne Ocak 2019 - Ocak 2020 yılları arasında başvuran hastalardan transvajinal ultrasonografi ile endometrial patoloji tespit edilmemiş hastalara salin infüzyon sonohisterografi (SİS) işlemi yapıldı. Çalışmaya primer ve sekonder infertil hastalar dahil edilmiştir. Daha öce uterin cerrahi geçirmiş hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. BULGULAR: Yapılan salin infüzyon sonohisterografi (SİS) sırasında 11 adet hastada patolojik dolum tespit edildi. (Polip? / miyom? / adezyon?). Bu hastaların oranı %10,6 olarak hesaplandı. Bu hastaları takip eden hekimleri tarafınan HS yapıldı. Yapılan işlem sonrası %54,5'ünde, HS'de patoloji tespit edildi. SONUÇ: infertilitenin ve yardımcı üreme tekniklerinde başarısızlığın en önemli sebep lerinden birisi endometrial kavite patolojileridir. Biz yaptığımız bu çalışma ile TVUSG de endometrial kavitesi doğal olarak izlenen hastaların yaklaşık %10 unda endometrial patoloji izlendiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study is to evaluate possible intrauterine pathologies that are not seen in basal TV USG in infertile patients with SİS. MATERIALS AND METHODS: Among the patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine,Department of Obstetrics and Gynecology Infertility Polyclinic between January 2019 and January 2020 , the ones who were not diagnosed with endometrial pathology via ultrasonography were performed Saline infusion sonohisteography. Primary and secondary infertile patients were included in the study. Patients who have previously had uterine surgery were not included in the study. FINDINGS: During saline infusion sonohysterography, pathological filling was detected in 11 patients(Polyp? / Myoma? / Adhesion?). The percentage of these patients was calculated as 10.6%.These patients were directed to HS by their practioner. After the procedure, in 54.5% of the cases, pathology was detected in HS. According to these data, the sensitivity of SIS in detecting intracavitary pathologies was 60%, specificity was 80.7%, positive predictive value was 54.5%, negative predictive value was 84% and reliability was 75%. HS was taken as the gold standard method. RESULT: One of the most important causes of infertility and the failure in assisted reproductive techniques is endometrial cavity pathologies. However, directing each patient to invasive methods is unnecessary and uncomfortable in today's technology. For this reason, to direct patients to invasive tests,saline infusion sonohysteroscopy is cost-effective and comfortable for the patient as well.