Farklı şekillerde uygulanan şınav hareketinin üst ekstremite kas aktivasyonunun incelenmesi
Investigation of the effect of different types of push-ups on upper limb muscle activation
  1. Tez No: 632662
  2. Yazar: TUĞBA YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı şekillerde uygulanan şınav hareketinin üst ekstremite kaslarındaki elektriksel potansiyeli ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada G* Power analizi sonucunda gönüllü 30 sporcunun çalışmamız için yeterli olacağı tespit edilmiştir. Çalışmamıza yaşları 18'den büyük en az 6 yıl spor geçmişi olan 30 sporcu katılmıştır. Sporcuların kilo ölçümleri biyoelektrik empedans aracı (Jawon x-scan plus II, Jawon Medical Co., Ltd., Korea.), boy ölçümleri, Holtain herpenden portable stadiometre (Crosswell, Crymych, Pembs.UK.) ile ölçülmüştür. Çalışmada ölçüm aracı olarak Noraxon marka (myoMUSCLE, Noraxon, Scottdale, AZ, USA) cihazı kullanılmıştır. Yapılan bu ölçümler sonucunda tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 22.0 V istatistik paket programında yapılmıştır. Elde edilen verilen değerlerin normal dağılım sergiledikleri Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Grupların karşılaştırılması için One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için ise TUKEY testi kullanılmıştır. Gruplar arası farka bakmak için Independent Sample T- Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: the aim of this study was to determine the effect of different types of push-ups on upper limb muscle activation. Material and Method: Power Analysis was performed to determine the sample size. The result showed that a sample size of 30 would be sufficient to detect significant differences. The sample consisted of 30 participants over 18 years of age who had been actively engaged in sports for at least six years. Body weight was measured using a bioelectrical impedance device (Jawon x-scan plus II, Jawon Medical Co., Ltd., Korea.) while body length was measured using a Holtain herpenden portable stadiometer (Crosswell, Crymych, Pembs.UK.). A Noraxon (myoMUSCLE, Noraxon, Scottdale, AZ, USA) device was used as a measurement tool. Data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS, v 22.0). The Shapiro Wilk's test was used for normality testing. One-way ANOVA was used for between-group comparisons. A Tukey test was used to determine between which groups the difference existed. An independent sample t test was used for between-group differences.