Bulber uretra darlığında uç uca anastomoz uretroplasti ve bukkal mukozal greft uretroplasti tekniklerinin ereksiyon fonksiyonuna etkisi
Effect of end-to-end anastomosis and buccal mucosal graft urethroplasty techniques on erection function in bulber urethral stricture
  1. Tez No: 632663
  2. Yazar: RAMAZAN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLMÜTALİP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bulber uretra darlığında Uç-uca Anastomoz Uretroplasti(UUAU) ve Bukkal Mukozal Greft Uretroplasti(BMGU) sonrası ereksiyon foksiyonu(EF)'nu değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bulber uretra darlığı nedeniyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde Ocak 2015 ile Ocak 2020 tarihleri arasında uretroplasti yapılan hastalar, hastane online veri tabanı ve dosya kayıtları üzerinden retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dâhil edilme kriterleri; 18 yaşından büyük 70 yaşından küçük olmak ve cinsel aktif olmak olarak belirlendi. Dışlama kriterleri ise; hipospadias cerrahisi öyküsünün olması, ameliyat öncesi ağır erektil difonksiyon olması, bulber uretra dışında darlığın olması, psikososyal açıdan uygun olunmaması, uretra darlığının pelvik fraktür ile ilişkili olması, bir yıldan kısa takip süresinin olması olarak belirlendi. Birincil sonlanım noktası olarak, Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi-5(International Index of Erectile Function-5)(IIEF-5) sorgulama formu kullanılarak, ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası üçüncü, altıncı ve on ikinci aylardaki EF'nin karşılaştırılması olarak belirlendi. İkincil sonlanım noktası olarak da; yaş, vücut kitle indeksi, diyabetes mellitus, hipertansiyon, sigara, koroner arter hastalığı, internal uretrotomi(IU), uretral rüptür, darlık uzunluğu, etiyoloji, tedavi başarısı ve cerrahi teknik gibi faktörlerin EF'ye etkisi olarak belirlendi. Bulgular: Dahil etme/dışlama kriterlerine göre çalışmaya 50 hasta dahil edildi. UUAU yapılan 30 hasta, BMGU yapılan 20 hasta olduğu görüldü. Travma ve üretral rüptür varlığında genellikle UUAU yapıldı, tekrarlayan ve nispeten daha uzun darlıklarda BMGU tercih edildi. UUAU ve BMGU yapılan hastaların operasyon öncesi; operasyon sonrası üçüncü, altıncı ve on ikinci aydaki ortalama IIEF-5 skorları sırasıyla(UUAU/BMGU); 15.6/19.2, 12.4/17.4, 14.5/18.6 ve 15.6/19.3 olduğu görüldü. UUAU yapılan grupta, operasyon sonrası üçüncü ayda, ereksiyon fonksiyonunda olumsuz yönde, istatistiksel anlamlı IIEF-5 değişiminin olduğu görüldü. Her iki hasta grubunda, EF' deki operasyon sonrası erken dönemdeki negatif etkilenmenin, ortalama altıncı ayda düzelmeye başladığı ve birinci yıla gelindiği ise bazal düzeye döndüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate and compare erection function (EF) after end-to-end Anastomosis Uretroplasty (EEAU) and Buccal Mucosal Graft Uretroplasty (BMGU) in bulbar urethral stricture. Materials and methods: Patients who underwent uretroplasty between January 2015 and January 2020 at the Bakirkoy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital Urology Clinic due to bulber urethra stricture were identified retrospectively through the hospital online database and file records. The criteria for inclusion in the study were determined as being over 18 years old and under 70 years old, being sexually active. Exclusion criteria are; preoperative severe erectile dysfunction, stenosis outside the bulbar urethra, psychosocial incompatibility, urethral stricture related to pelvic fracture, follow-up time less than a year. As the primary endpoint, the International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) was determined as a comparison of EF in the preoperative and third, sixth and twelfth months after surgery. As the secondary endpoint; age, body mass index (BMI), diabetes mellitus, hypertension, smoking, coronary artery disease, presence or absence of internal uretrotomy (IU), number of IU, presence or absence of urethral rupture, length of stenosis, etiology, treatment success and the effects of surgical techniques on EF were determined. Results: Fifty patients were identified considering the inclusion/exclusion criteria. It was observed that there were 30 patients who underwent EEAU and 20 patients who underwent BMGU. In the presence of trauma and urethral rupture, it was determined that it was generally performed in EEAU, and BMGU was preferred in recurrent and relatively longer strictures. Average IIEF-5 scores of patients who underwent EEAU and BMGU; It was observed that it was 15,6/19,2, 12,4/17,4, 14,5/18,6 and 15,6/19,3 before operation and after the third-sixth-twelfth months, respectively. In the third month after the operation, the EF of the group undergoing EEAU showed a statistically significant decrease. In both patient groups, it was observed that the early negative effects after the operation in EF started to improve in the sixth month and returned to the baseline level by the first year.