Türkiye'de e-devlet konusunda yapılan akademik çalışmaların değerlendirilmesi ve e-devletin geliştirilmesine yönelik öneriler
Investigation of academic studies & recommendations to improve e-government constitution in Turkey
- Tez No: 632731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma; son zamanlarda devlet yönetimi ve kamu hizmetlerinin sunumunda bilgi ve iletişim teknolojisinin önemli bir parçası olan e-Devlet sisteminin akademik çalışmalarda nasıl ve ne maksatla ele alındığını ortaya koymak için nitel metotla tarama araştırması yapılmıştır. Çalışmanın amacı; Türkiye'de e-Devlet konusunda yapılan akademik çalışmaların değerlendirilmesi ve e-Devletin geliştirilmesine yönelik öneriler sunarak elde edilen bulgular doğrultusunda e-Devlete yönelik yapılacak akademik çalışmalarda yeni alan ve konuların oluşumuna katkıda bulunmak, ihtiyaca uygun bilgilerin üretilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda, Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) çatısı altında bulunan DergiPark ve TrDizin elektronik veri tabanlarından elde edilen 63 makale ve Ulusal Tez Merkezi veri tabanından elde edilen 116 yüksek lisans tezi, 17 doktora tezi olmak üzere toplam 196 akademik çalışma incelenmiştir. Akademik çalışmalar, e-Devletin kullanıldığı hizmet türleri olan bilgi verme hizmetleri, iletişim hizmetleri ve çevrimiçi işlem hizmetleri başta olmak üzere, e-Devlet kullanım alanları ve konuları bazında analiz edilmiştir. Yapılan incelemede, akademik çalışmalarda iletişim hizmetleri ve çevrimiçi işlem hizmetleri türlerine, bilgi verme hizmetleri türüne göre daha az ağırlık verildiği görülmektedir. Bu bakımdan, e-Devlet üzerine yapılacak akademik çalışmalarda e-Devletin en önemli öğelerinden olan iletişim hizmetleri ve çevrimiçi işlem hizmet türlerine daha fazla yer verilerek e-Devletin gelişimine katkıda bulunulması değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study presents e-government constitution system importance, which takes a significant role in information and communication technology in government management/policy by giving different perspectives from academic studies with know-how methodology. The aim of the study is to investigate academic environment regarding e-government constitution and to recommend important solutions for improving existed system. The results give a light to further academic studies by detection lacks & excess of the constitution from academically published data and contribute to improvement of the available system by giving different perspectives to study. Evaluation of the perspectives was performed by investigation of 63 articles from International Academic Network and Information Center (ULAKBIM) (DergiPark & TrDizin electronically available data), 116 master theses and 17 doctorate theses from International Thesis Center. In total, 196 academic studies contributed to the study presented here. Similarly, online published articles regarding mechanism of government policies and management rules were deeply searched. These academically investigated studies were analyzed by means of e-government available properties includes information services, communication services, online transaction services, era of usage and usage topics/sub-topics. By reviewing related studies carefully, the important conclusion was made as efficacy and weight in information services were higher than communication and online transaction services. From this perspective, further academic importance should be given through online transaction services and communication services of e-government constitution system to improve the existed system and to gain better efficacy in not only politically but also sociologically.