From ethics oriented politics to power oriented politics in 21st century: A discussion on introducing Dyadic Power Theory approach to political thought
Etik odaklı siyasetten 21. yüzyılda güç merkezli siyasete: Siyasal düşüncelerde Diyadik (İkici) Güç Teorisi yaklaşımı üzerinden yeni bir tartışma
- Tez No: 632799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Siyaset, modern toplumların iktidar ilişkilerinin içine dahil olmasından bu yana bir etikleştirilmiştir. Bunun akabinde siyaset ona bakışımızı daraltan etik nosyonu olmadan düşünülemez hale gelmiştir. Sonuç olarak iktidar çoğu sosyal bilimsel çalışmanın odaklanmadığı bir kavrama dönüşmüştür. İktidar, yaratıcılığı teşvik eden bir oluş olmakla birlikte insanların bir sürü aşılamaz denilen materyal koşulları aşmasına katkı sağlamıştır. Bu noktada, iktidar istencinin materyal bir kavram olduğu kadar ruhsal bir kavram olduğu da düşünülebilir. Foucault'un iktidar ilişkileri ve Nietzsche'nin iktidar istenci kavramı bu noktada konvansiyonel felsefi okullara indirgenemez. Aslında söz konusu kavramlar felsefe içinde sosyal incelemeler yaparken iktidarı ön plana çıkaran bir okulun nüveleridir. Buna karşılık etik ile beraber insanlar ahlaki özneler olarak kurulmuş ve etik, onların iktidar istencini hadım eden bir iktidar tekniği olagelmiştir. Bu noktada, etik, akış halinde mevcut olan iktidarı bir noktaya sabitlemek için kullanılabilmektedir. Bu nedenle, konuşan varlıkların öznelleştirilme süreci de bu çalışmanın ana temellerinden biridir. Diğer yandan, iktidar kavramının etik ve sosyal normlar dışında düşünülmesine imkan tanıyan Diyadik Güç Teorisi incelenmiştir. Bununla birlikte, iktidar ilişkilerinin yoğunlaşması etiğin rolünü azaltmış ve iktidarın psikolojik bir karaktere de sahip olduğunu göstermiştir. Bu noktada, toplumsal oluşumları bir iktidar perspektifinden analiz ederek bir toplum ötesi tartışması başlatmak da yararlı olacaktır. Bu tez, yazın araştırmasına dayanan betimleyici araştırma metodunun kullanıldığı, teorik bir çalışmadır. ANAHTAR KELİMELER: Siyaset, İktidar, Etik, Özne, Benlik, Toplum Ötesi, Diyadik Güç Teorisi, Psikosiyaset, Psiko-iktidar, Modernite ve Post-modernite
Özet (Çeviri)
Politics has been moralized since modern societies took place in the relations of power. Thus, it has become impossible to think politics without ethics or moral that limit our perspective towards it. However, the power is the missing point in the most of social science analysis. Its nature is so different that the will to power helps people to overpass material conditions. The willingness to power can be classified a kind of materialism as much as spiritualism. The point is that Foucauldian relations of power or Nietzschean will to power cannot be reduced to regular philosophical school. Indeed, they are the base of an alternative school in philosophy that we named it power first approach in politics. Ethics is a power technic that castrates people will to power by re-producing them as moral subject. Thus, ethics is tasked to fix fluidity of power here. How the process of subjectivation of people is going on also an important part of this research. Dyadic Power Theory is also studied because of its originality to re-think of power outside of social and ethical norms. Furthermore, the intensification of relations of power made us see the psychological character of power that reduce ethics role in politics. Thus, it is necessary to re- think of every social form from the power perspective and to initiate a debate over a post-society concept. This thesis consists of review of western political philosophy, it is a theoretical study at the basis of descriptive analysis. KEY WORDS: Politics, Ethics, Power, Subject, Self, Post-Society, Dyadic Power Theory, Psychopower, Psycho-politics