Tehlike sorumluluğu
Ultrahazardous activity liability of enterprises
  1. Tez No: 632820
  2. Yazar: EZGİ SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK YÜCER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Yeni Türk Borçları Kanunu'nun kabulü ile birlikte pek çok yenilik de beraberinde gelmiştir. Bunlardan biri de tehlike sorumluluğudur. Tehlike sorumluluğu diğer kusursuz sorumluluk tiplerine göre daha ağır bir sorumluluk tipidir. Bu sorumluluğun konusunu işletme faaliyeti oluşturur. Bu tez, Türk Borçlar Kanunu Madde 71 hakkındaki tartışmalara katılmaktadır. Her ne kadar evvelden beri bu konuya ilişkin pek çok husus tartışılmış olsa da halen bu tartışmalar sürmektedir. Bu araştırmanın ilk bölümü tehlike sorumluluğunun tarihsel gelişimini, tehlike sorumluluğunun genel hüküm olarak düzenlenmesini ele alacaktır. İkinci bölüm tehlike sorumluluğuna dair özel düzenlemeler, sorumluluğun şartları ve Türk Borçlar Kanunu Madde 71'in nasıl uygulanacağı hakkındadır. Zarar kavramı ve tehlike sorumluluğunun hukuki sonuçları üçüncü bölümde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the acceptence of Turkish code of obligations many new innovations have come to force. One of this is danger liability. Danger liability is much more of a strict type of liability than other liability types. Enterprise activities constitues the subject of this liability. This dissertation joind the debates regarding the article 71 of the turkish code of obligations. Even though many subjects regarding this issue have been debated for so long, the debates still continue. Yhe first chapter of this research will cover the historical development of danger liability and the regulation of the danger liability as general clause. Second chspter will be about the general regulations and how the article 71 will be conducted. The notion of damage and the legal consequences of danger liability will be examined in chapter 3.